Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore de noapte

Buna ziua ,
Saptamana trecuta am avut un control de la itm.Iata masura dispusa de dansii ,,Sporul de 25%se va aplica la salariul de baza lunar daca numarul de ore lucrate pe timpul noptii este de cel putin 30 %din numarul total de ore lucrate in luna (art.126 lit.b Leg.53).
In sectia tricotat se lucreaza permanent trei ture .tura a treia incepe la ora 23 si se termina la 7 .
Iata un exemplu concret pentru luna iunie 2013:
Popescu a lucrat 72 ore de noapte din total ore normale de lucru iar,
Ionescu 40 ore de noapte .
Cum calculez sporul la fiecare ?
Multumesc
luna iunie 2013 a avut 19 zile lucratoare = 152 ore
Prin urmare, 30% din 152 = 46 ore

Popescu primeste sporul de noapte, dar Ionescu nu primeste sporul de noapte intrucat nu poate fi considerat salariat de noapte
1. Codul muncii spune:

Art. 126
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

2. Cei de la ITM cred ca au confundat niste articole si au inventat ei o masura ca sa-si dea importanta:

Art. 125
(1) Munca prestata intre orele 22,00—6,00 este considerata munca de noapte.

(2) Salariatul de noapte reprezinta, dupa caz:
a) salariatul care efectueaza munca de noapte cel putin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru;
b) salariatul care efectueaza munca de noapte in proportie de cel putin 30% din timpul sau lunar de lucru.

3. Asadar puteti plati ore de noapte tuturor salariatilor care au lucrat cel putin 3 ore de noapte intr-o zi de munca.
Societatea a platit si pana acum spor de noapte dar nu la salariul de baza ,ci la orele de noapte efectiv lucrate .din masura dispusa de dansii eu am inteles ca se plateste spor de noapte doar acelora care depasesc 30 % din totalul orelor lucrate (25% la salariul de baza ), ceilalti nu vor primi nici un spor (daca au sub 30%).
Ati platit sporul proportional cu orele de noapte prestate, dar tot raportat la salariul de baza.

Exemplu pentru un salariu brut lunar de 1000 lei:

Popescu - 72 ore noapte luna iunie 2013
spor = 1000 : 152 x 72 x 25% = 118 lei

Ionescu - 40 ore noapte luna iunie 2013
spor = 1000 : 152 x 40 x 25% = 66 lei
1. Colega @ana_cer v-a dat solutia corecta, asa procedez si eu.

2. - Nu cred ca echipa de control a ITM ar fi spus o asemenea tampenie.
- Din punctul lor de vedere unul care lucreaza 10 ore de noapte si unul care lucreaza 50 de ore de noapte iau acelasi spor de 25% din salariul de baza!?
- Expresia "25% din salariul de baza" nu este completa, trebuia sa adauge "raporat la numarul de ore lucrate de noapte".
- Ministerul Muncii asa si spune ca se calculeaza sporul pentru orele de noapte, cum a spus colega @ana_cer.

3. Sporul pentru orele de noapte se plateste daca a lucrat cel putin 3 ore intr-o noapte chiar si daca este singura noapte lucrata in acea luna.