Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare ONG opera
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare ONG opera

Doresc sa infiintez o organizatie non guvernamentala, asociatie,obiectivul principal fiind Opera.Pentru a se putea infiinta acest ong este nevoie de minim 3 persoane. Aceste 3 persoane sunt cei 3 fondatori ai actului constitutiv al asociatiei.Intrebare:cei 3 fondatori ai actului constitutiv pot fi aceleasi 3 persone ,in cazul acesta formand consiliul director? Intrebare:daca acest ong este format doar din aceste 3 persoane Adunarea generala poate fi formata doar din aceste 3 persoane?Aceste 3 persoane pot sa specifice in actul constitutiv ca pot fi emunerati ?nu stiu care sunt formele legale.procent din suma obtinuta banuiesc.
Intrebare:Acea persoana care strange fonduri pentru asociatie, se poate scrie in actul constitutiv ca aceasta persoana are dreptul de a primi o cota din cati bani aduce?Aceasta organizatie are drept scop revigorarea si aducerea tinerilor la spectacole de opera si nu numai. recitale etc.Intrebare:Care este forma legala de a putea fi emunerati cei care dau spectacolul?exemplu solistii.Va multumesc mult
Da, este posibil ca, daca asociatia are doar 3 membri, ei sa fie si Consiliul Director si Adunarea Generala, caz in care trebuie sa fie atenti ce decizii in ce calitate adopta, sa nu incurce atributiile legale si statutare ale diverselor organe, fiecare dintre cei trei fondatori putand actiona in calitati diferite. Legea permite ca membrii unui ONG sa fie remunerati pentru activitatea depusa in cadrul ONG-ului, inclusiv pentru activitatea depusa in calitate de membru al COnsiliului Director, nu doar pentru activitate pe un post specific de executie gen coordonator de proiect, asistent de proiect, contabil, office manager, coordonator relatii interne, fundraiser, purtator de cuvant etc. Pentru activitatea depusa in calitate de membru al Consiliului Director si / sau de presedinte, daca acesta este reprezentantul legal al asociatiei, relatia ar trebuie sa nu fie una de munca, si deci sa nu fie contract individual de munca ci un contract de mandat analog celui care se face la societatile ”comerciale” pentru administratori, directori... Si deci remuneratia va fi ”indemnizatie” nu ”salariu”. Cutuma in domeniu este ca membrii unui ONG nu sunt remunerati pentru activitatea lor in organele ONG-ului (AG, CD) decat daca acele pozitii sunt executive, cu volum semnificativ de munca (ex. presedintele, daca este reprezentant legal si conducator executiv al asociatiei, muncind semnificativ pentru aceasta si fiind deci nerezonabil sa i se pretinda sa faca asta ca voluntar). Un membru CD poate activa insa ca voluntar in cadrul CD dar sa cumuleze o functie executiva salariata, de exemplu de natura administrativa sau pe un anumit proiect... Este un subiect foarte controversat daca e legala si morala remunerarea fundraiserilor in functie de sumele obtinute ca donatii, sponsorizari, sau ca valoare a finantarilor nerambursabile obtinute dn surse publice sau private pe baza proiectelor redactate de ei... Au fost cazuri in care donatorii au criticat public, si chiar facut plangeri penale, cand au aflat ca un procent semnificativ din suma donata de ei ONG-ului, cu gandul la ceva activitati specifice derulate de acesta, a ajuns in buzunarul fundraiserului, si nu rezulta asta. In situatii in caren donatorii au omis sa intrebe fundraiserul sau organizatia despre acest aspect, si organizatia nu lasa sa se inteleaga ca toti acei bani sutn folositi direct pentru programul / proiectul cutare, nu s-a ajuns la mai mult decat o dauna de imagine, dar cand fundraiserul a lasat sa se inteleaga ca el actioneaza ca voluntar pentru organizatie, sau ca nu e platit direct la procent, si de fapt era, sau ca toti banii merg in proiectul specific, si era un procent important, s-a ajuns chiar la condamnari penale pentru inselaciune... Deci se poate lucra eventual si la procent, dar cu multa atentie, si cel mai bine nu exclusiv la procent, ci eventual ca un supliment gen bonus, si cu grija de a nu putea fi acuzat de dezinformarea donatorilor / sponsorilor cu privire la acest aspect.... Recomandam evitarea mentionarii in statut a retribuirii la procent a celor care fac activitati de fundraising, pentru ca actele constitutive sutn documente ce au regim public si existenta unei asemenea abordari in chiar statutul asociatiei poate dauna destul de mult imaginii ei...
Va multumesc mult pentru raspuns.