Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire

Daca un angajat are poprire pe salariu si mai datoreaza bani si angajatorului acesta poate sa ii retina banii si sa nu mai vireze banii pe popriri.
Nu este permisa o astfel de procedura.
Odata infiintata poprirea , angajatorul in calitate de tert poprit, are obligatia de a face retinerile in cuantumul stabilit, pana la plata integrala a sumei.
Daca tertul poprit nu-si indeplineste obligata ce-i revine ptr efectuarea popririi, creditorul sau executorul judecatoresc poate sesiza instanta deexecutare in vederea validarii popririi, care poate avea ca efect executarea silita a tertului poprit in limita sumei ce trebuia indisponibilizata si platita.