Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe notariale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe notariale

Buna ziua,
doresc sa cumpar un teren pe care exista o constructie (casa in rosu, fara receptie, neintabulat). Contractul de vz.-cump. se va incheia dupa cate am inteles eu pe teren si cedarea autorizatiei de constructie cu toate drepturile ce revin din ac.
Cum se calculeaza taxele notariale?
Cat platim la notar? atat vanzatorul cat si cumparatorul.?
Pretul de vz. este 23000E.
Multumesc.
Mergeti la un notar cu actele sa va calculeze. Pretul daca este sub grila toate taxele se vor calcula la grila de expertiza imobiliara pt notari. Cumparatorul trebuie sa achite onorariul si taxa ANCPI de intabulare de 0,15% pt persoane fizice iar vanzatorul impozitul in functie de anul dobandirii.
Aici va putem da sfaturi nu putemn sa facem calcule pentru fiecare speta in parte.
Multumesc!