avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe notariale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe notariale

Buna ziua,
doresc sa cumpar un teren pe care exista o constructie (casa in rosu, fara receptie, neintabulat). Contractul de vz.-cump. se va incheia dupa cate am inteles eu pe teren si cedarea autorizatiei de constructie cu toate drepturile ce revin din ac.
Cum se calculeaza taxele notariale?
Cat platim la notar? atat vanzatorul cat si cumparatorul.?
Pretul de vz. este 23000E.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: sludovic , utilizator 16:29, 16 Iulie 2013
Mergeti la un notar cu actele sa va calculeze. Pretul daca este sub grila toate taxele se vor calcula la grila de expertiza imobiliara pt notari. Cumparatorul trebuie sa achite onorariul si taxa ANCPI de intabulare de 0,15% pt persoane fizice iar vanzatorul impozitul in functie de anul dobandirii.
Aici va putem da sfaturi nu putemn sa facem calcule pentru fiecare speta in parte.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumpararea unei case crystyyy83 crystyyy83 buna ziua, as vrea sa stiu si eu ,daca se poate, la o casa in valoare de 36000 de euro cit m-ar costa notarul ? (vezi toată discuția)
Proceduri pentru perfectarea de acte la un teren nou cumparat valica1 valica1 as dori sa stiu si eu care sunt pasii perfectarii actelor la cumpararea unui teren intravilan de 400 m2,cine plateste(vanzatorul ori cumparatorul) si cam cat ... (vezi toată discuția)
Taxe notariale nicofox71 nicofox71 CE TAXE SE PLATESC LA CUMPARAREA UNUI APARTAMENT NOU? (vezi toată discuția)