avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amortizare mijloace fixe.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amortizare mijloace fixe.

Buna ziua!

Care este termenul de amortizare a mijloacelor fixe?
De exemplu : Utilaje de panificatie ,cuptoare malaxoare.

Cum se retrag din contabilitate ? Cu proces verbal?

multumesc

Cel mai recent răspuns: alecsutzu4u , utilizator 15:22, 16 Martie 2009
Exista catalogul mijloacelor fixe.
Multumesc!
In catalog este trecuta o perioada de 4-6 ani pentru autoturisme transport persoane si 3-5 ani pentru taxiuri. In cazul in care activitatea firmei este inchirieri masini (rent a car), de ce as putea sa ma leg pentru a aplica o amortizare mai mica de 4-6 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obiect de inventar sau mijloc fix Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Buna ziua! Firma mea este o firma de constructii neplatitoare de TVA si platitoare de impozit pe profit. Intr-o luna a achizitionat o betoniera care are ... (vezi toată discuția)
Medic de familie- cheltuieli deductibile (cum?) m2008 m2008 Sunt medic de familie (profesie liberala) si am un cabinet medical individual. Imi conduc contabilitatea (in partida simpla) singura! Am cateva probleme: 1. ... (vezi toată discuția)
Amortizare autoturism oroszstefanpfa oroszstefanpfa Conform ordonantei comentata pe site maxim deductibil pe luna sunt 1500 roni. Inmultind 12 luni cu 6 ani rezulta 108000 roni, cca 25000 euro. Dar tot pe site ... (vezi toată discuția)