Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amortizare mijloace fixe.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amortizare mijloace fixe.

Buna ziua!

Care este termenul de amortizare a mijloacelor fixe?
De exemplu : Utilaje de panificatie ,cuptoare malaxoare.

Cum se retrag din contabilitate ? Cu proces verbal?

multumesc

Exista catalogul mijloacelor fixe.
Multumesc!
In catalog este trecuta o perioada de 4-6 ani pentru autoturisme transport persoane si 3-5 ani pentru taxiuri. In cazul in care activitatea firmei este inchirieri masini (rent a car), de ce as putea sa ma leg pentru a aplica o amortizare mai mica de 4-6 ani.