avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii modificari contributii?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

modificari contributii?

as vrea si eu sa stiu dc pentu luna februarie, inafara de contributia pt pensii s-a mai modificat ceva.din ce am cauta a reiesit k nu. da totusi as vrea sa fiu sigura.multumiri anticipat
Cel mai recent răspuns: ELENUTA CIOBANU , Consultant fiscal 14:51, 4 Aprilie 2009
somajul angajatului. si fd de risc.
davideg a scris:

somajul angajatului. si fd de risc.


Si ce s-a schimbat la somajul angajatului, va rog? K de risc sunt lamurita din ianuarie
Nu la somaj nu, tot 0.5, am gresit eu.
CAS:
- 20,8% - conditii normale de munca, 25,8% - conditii deosebite de munca, 30,8% - conditii speciale de munca (valabil la ce datoreaza un angajator)
- 10,5 % - conditii normale de munca, 10,5% - conditii deosebite de munca, 10,5% - conditii speciale de munca (aferente contributiilor datorate de angajat)

CASS
- 5.2% (angajator)
- 5.5% (angajat)
- 0.85% (angajator)

Somaj:
- 0.5% (angajator)
- 0.5% (angajat)
- 0.25% (angajator) - fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale

Accidente si boli prof. - intre 0,15% si 0,85% - cotele aplicate difera in functie de codul CAEN al societatii.

Comision ITM - 0,25%-0,75% (in functie de locul unde se tin cartile de munca - adica la angajator sau la ITM).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cote contributii 2009 aida1 aida1 La o agentie imobiliara( conditii normale de munca) care sunt cotele contributiilor salariale? Angajat: cas: 10,5%; sanatate: 5,5%; somaj: 0,5%; imp.venit ... (vezi toată discuția)
Impozit pe stimulente Gabriela Mitroi Gabriela Mitroi Buna ziua, Sunt functionar public.Intrebarea mea este : Se impoziteaza atat salariul cat si stimulentul?Daca da procentele sunt identice? La un venit ... (vezi toată discuția)
Modificare cote contributii salariale 2009 bibi2085 bibi2085 buna ziua! am si eu nevoie de noile modificari ale cotelor de contributii slariale la bugetele de stat si asigurai sociale pe anul 2009. unde as putea sa le ... (vezi toată discuția)