Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii modificari contributii?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

modificari contributii?

as vrea si eu sa stiu dc pentu luna februarie, inafara de contributia pt pensii s-a mai modificat ceva.din ce am cauta a reiesit k nu. da totusi as vrea sa fiu sigura.multumiri anticipat
somajul angajatului. si fd de risc.
davideg a scris:

somajul angajatului. si fd de risc.

Si ce s-a schimbat la somajul angajatului, va rog? K de risc sunt lamurita din ianuarie
Nu la somaj nu, tot 0.5, am gresit eu.
CAS:
- 20,8% - conditii normale de munca, 25,8% - conditii deosebite de munca, 30,8% - conditii speciale de munca (valabil la ce datoreaza un angajator)
- 10,5 % - conditii normale de munca, 10,5% - conditii deosebite de munca, 10,5% - conditii speciale de munca (aferente contributiilor datorate de angajat)

CASS
- 5.2% (angajator)
- 5.5% (angajat)
- 0.85% (angajator)

Somaj:
- 0.5% (angajator)
- 0.5% (angajat)
- 0.25% (angajator) - fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale

Accidente si boli prof. - intre 0,15% si 0,85% - cotele aplicate difera in functie de codul CAEN al societatii.

Comision ITM - 0,25%-0,75% (in functie de locul unde se tin cartile de munca - adica la angajator sau la ITM).