Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit pe stimulente
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit pe stimulente

Buna ziua,

Sunt functionar public.Intrebarea mea este :
Se impoziteaza atat salariul cat si stimulentul?Daca da procentele sunt identice?
La un venit brut de 3633 care sunt procentele pt diversele impozite?CAS, Somaj, ...si care este diferenta intre CAS platit si cel de virat?sau intre CAS si Contributie de sanatate?(mie-mi pare a fi la fel).As putea sa renunt la plata CAS-ului sau a Contributiei pentru sanatate?Oricum nu am beneficiat NICIODATA de ele....doctorul il platesc, analizele la fel, medicamentele nu mai spun....
Ce este Castigul net?care-i diferenta intre el si venit net
Complicata contabilitatea....
Va multumesc dar nu ma descurc deloc cu fluturasul de salariu ....asta pentru ca de la o luna la alta e altfel ...tinand cont ca nu prestez ore suplimentare platite, nu am avut Concedii medicale sau altele care sa modifice sumele
Va multumesc
Coontributiile salariale sunt urmatoarele:
CAS:
- 20,8% - conditii normale de munca, 25,8% - conditii deosebite de munca, 30,8% - conditii speciale de munca (valabil la ce datoreaza un angajator)
- 10,5 % - conditii normale de munca, 10,5% - conditii deosebite de munca, 10,5% - conditii speciale de munca (aferente contributiilor datorate de angajat)
CASS
- 5.2% (angajator)
- 5.5% (angajat)
- 0.85% (angajator)
Somaj:
- 0.5% (angajator)
- 0.5% (angajat)
- 0.25% (angajator) - fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale
Accidente si boli prof. - intre 0,15% si 0,85% - cotele aplicate difera in functie de codul CAEN al societatii - tabel aici - LINK
Comision ITM - 0,25%-0,75% (in functie de locul unde se tin cartile de munca - adica la angajator sau la ITM).
Modalitate de calcul:
In fluturasi trebuie sa aveti toate contributiile.
Salariul brut = salariul de incadrare + diferite procente cu privire la sporurile pe care le obtineti.
Din aceste procente se calculeaza contributiile corespunzatoare
Nu stiu in ce conditii aveti si persoane in intretinere.
In general modalitatea de calcul:
Baza impozabila = Salariu brut castigat -10.5%*SB-5.5%SB-0.5%SB
dupa acest calcul va da un venit brut inainte de impozitare
impozitul este 16%
Nu puteti sa renuntati la CAS si CASS.
CAS reprezinta vechimea in munca si va va ajuta la pensie
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal
Da, se impoziteaza stimulentele ... procentele fiind aceleasi ca si in cazul unui salariu