avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit pe stimulente
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit pe stimulente

Buna ziua,

Sunt functionar public.Intrebarea mea este :
Se impoziteaza atat salariul cat si stimulentul?Daca da procentele sunt identice?
La un venit brut de 3633 care sunt procentele pt diversele impozite?CAS, Somaj, ...si care este diferenta intre CAS platit si cel de virat?sau intre CAS si Contributie de sanatate?(mie-mi pare a fi la fel).As putea sa renunt la plata CAS-ului sau a Contributiei pentru sanatate?Oricum nu am beneficiat NICIODATA de ele....doctorul il platesc, analizele la fel, medicamentele nu mai spun....
Ce este Castigul net?care-i diferenta intre el si venit net
Complicata contabilitatea....
Va multumesc dar nu ma descurc deloc cu fluturasul de salariu ....asta pentru ca de la o luna la alta e altfel ...tinand cont ca nu prestez ore suplimentare platite, nu am avut Concedii medicale sau altele care sa modifice sumele
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:19, 7 Iulie 2009
Coontributiile salariale sunt urmatoarele:
CAS:
- 20,8% - conditii normale de munca, 25,8% - conditii deosebite de munca, 30,8% - conditii speciale de munca (valabil la ce datoreaza un angajator)
- 10,5 % - conditii normale de munca, 10,5% - conditii deosebite de munca, 10,5% - conditii speciale de munca (aferente contributiilor datorate de angajat)
CASS
- 5.2% (angajator)
- 5.5% (angajat)
- 0.85% (angajator)
Somaj:
- 0.5% (angajator)
- 0.5% (angajat)
- 0.25% (angajator) - fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale
Accidente si boli prof. - intre 0,15% si 0,85% - cotele aplicate difera in functie de codul CAEN al societatii - tabel aici - LINK
Comision ITM - 0,25%-0,75% (in functie de locul unde se tin cartile de munca - adica la angajator sau la ITM).
Modalitate de calcul:
In fluturasi trebuie sa aveti toate contributiile.
Salariul brut = salariul de incadrare + diferite procente cu privire la sporurile pe care le obtineti.
Din aceste procente se calculeaza contributiile corespunzatoare
Nu stiu in ce conditii aveti si persoane in intretinere.
In general modalitatea de calcul:
Baza impozabila = Salariu brut castigat -10.5%*SB-5.5%SB-0.5%SB
dupa acest calcul va da un venit brut inainte de impozitare
impozitul este 16%
Nu puteti sa renuntati la CAS si CASS.
CAS reprezinta vechimea in munca si va va ajuta la pensie
Ultima modificare: Marți, 7 Iulie 2009
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal
Da, se impoziteaza stimulentele ... procentele fiind aceleasi ca si in cazul unui salariu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cuantum taxe si impozit salariu ninel_d ninel_d Buna ziua as dori sa stiu care este cuantumul taxelor si impozitului pe salariu pentru un angajat si care este cuantumul pe care il plateste un angajator ... (vezi toată discuția)
Cum angajez legal instrumentisti si solisti vocali si ce taxe se platesc la stat? Florian_Gabriel Florian_Gabriel Salut, am o formatie pentru evenimente festive si vreau sa angajez fiecare component al formatiei la societatea comerciala pe care o detin. Care este ... (vezi toată discuția)
Cote contributii 2009 aida1 aida1 La o agentie imobiliara( conditii normale de munca) care sunt cotele contributiilor salariale? Angajat: cas: 10,5%; sanatate: 5,5%; somaj: 0,5%; imp.venit ... (vezi toată discuția)