Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata - durata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata - durata

buan ziua!
in Codul Muncii se prevede dreptul angajatului la concediu fara plata pt formare profesionala sau interese personale. care este durata maxima intr-un an calendaristic pentru condiu fara plata?
Durata concediului fara plata trebuie sa fie prevazuta in CCM sau regulamentul intern al firmei.
De exemplu, la firma unde lucrez este prevazut un concediu fara plata de 30 de zile calendaristice, cu posibilitate de prelungire pana la 90 de zile, cu aprobarea directorului general si a sindicatului. Daca se depasesc 30 de zile, concediul de odihna anual se reduce proportional.
Durata CFP este stabilita in regulamentul intern al angajatorului sau in ccm aplicabil acestuia.
In caz contrar, aceasta durata se poate negocia direct cu angajatorul.
multumesc frumos!