Forum Discuţii juridice Executare silită Evacuare silitã cu ajutorul firmelor de pazã
Discuție deschisă în Executare silită

Evacuare silitã cu ajutorul firmelor de pazã

Salut,
Având în vedere riscurile, cheltuielile ?i durata mare de timp pe care uneori trebuie să o suporte un proprietar în cazul în care dore?te să evacueze anumite persoane din locuin?a sa ?i nu se poate justifica un caracter urgent pentru a se solicita o evacuare pe calea ordonan?ei de pre?edin?iale, sa se poate aplica scenariul de mai jos? În cazul în care s-ar găsi ?i o firmă de pază care să procedeze la a?a ceva, care ar fi riscurile?

<<Dar iata ca din fericire, exista si alte organe pe langa instanta si executor care iti pot scoate chiriasii afara din imobil. Firmele de "paza si protectie". Si astea chiar functioneaza! In maxim 5 zile imobilul tau este liber iar tu te poti muta in el fara batai de cap.
Totul este foarte simplu. Le expui problema ta. Ei vor verifica daca exista sau nu contract de inchiriere, daca mai este valabil, daca esti intr-adevar proprietar etc. In momentul in care se conving ca ai dreptate, se vor instala in fata imobilului (de preferat cand cei ce stau abuziv acolo sunt plecati) si nu vor permite nimanui sa mai intre. Evident, cei ce locuiesc in imobil vor veni si vor incerca sa intre. Nu vor putea. Va fi chemata politia. "E o cauza civila" vor spune ei si vor pleca. Tu, ca proprietar, vei intra in imobil ( e al tau,nu?) si vei scoate toate lucrurile in strada. Nimeni, nici chiar politia nu va putea intra in casa fara acceptul tau. Iar in acest caz e putin probabil ca vreo instanta sa emita un mandat. Si pentru ce ar face-o? Cei ce au fost evacuati te vor da in judecata. Atata paguba. Cum functioneaza justitia la noi se vor lasa pagubasi. Si care ar fi pana la urma motivul pentru care te-ar da in judecata? Ca stai in casa ta?
Va asigur ca functioneaza. Este insa normal? Este legal? Este moral? >>

Sursa:
[ link extern ]
gi-jane2, moderator
Riscurile sunt de natura penala si civila.
In primul rand, avem tulburare de posesie. Daca avem un contract de inchiriere, avem titlu valabil si drepturi de trebuie respectate. In lipsa unei hotarari de evacuare, scoaterea din casa a chirisului este infractiune.

Riscurile civile rezida in cheltuielile de judecata pe care le va plati proprietarul , in cazul unei actiuni in obligatie de a face si a unei actiuni in pretentii intemeiata pe raspunderea delictuala.
Chiriasul va spune ca in imobil erau cateva sute de mii de euro si poate va si dovedi cu martori ca avea acei bani. De unde-i da proprietarul grabit si amator de bloguri?
Omul respectiv abereaza.
ContSters214341, utilizator
Ok, de acord cu dumneavoastră, statul protejează posesia fie ea și una de fapt, în schimb nu protejează dreptul de proprietate, care conține în el inclusiv posesia de drept.
Deci vorbim aici despre o posesie de fapt, abuzivă și fără vreo formă legale vs. o posesie de drept rezulatată din dreptul de proprietate.

Ați spus că scoaterea din imobil cu forța a chiriașului este infracțiune, de acord, dar ... vorbim despre situația în carea expirat un contract de închiriere, cu pact comisoriu grad IV, clauză penala și cu toate că nu mai există titlu valabil nu este părăsit imobilul, sau despre o situație în care nu existat niciun fel contract, pur și simplu în lipsa proprietarului timp de mai multe luni o familie ocupă în mod abuziv imobilul.

În plus, în exemplul dat nimeni nu este scos cu forța. ”Ocupanul” părăsește temporar imobilul de bună voie, să zicem că pleacă dimineața să facă piața. Când se întoarce nu mai este lăsat să intre. Posesia de fapt este exercitată inclusiv în perioada în care se face piața?
Hai să facem un exercițiu de imaginație și să presupunem că avem un ceas de aur, unicat, cu factură și garanție și acesta este furat. După două zile proprietarul își vede ceasul la mâna ”prietenului vecin” de peste drum și i-l dă jos de la mână împotriva voinței lui. Acum hOțul nostru îl dă în judecată pe proprietarul ceasului că i a fost tulburată posesia??

Despre faptul că ar putea inventa o sumă de bani ... ok renunțăm la accesul proprietarului în imobil și ne limităm la interdicția de a intra în imobil a posesorului de fapt. În felul acesta ce puțin va fi descurașat să mai tergiveseze cazul.

Știu că nu așa se procedează însă care ar fi atunci șansele ca în maxim 10 zile calendaristice să fie evacuat definitiv un imobil în situația în care avem de a face cu persoane de rea credință și avocați șmecheri care solicită amânări?
Am si eu o astfel de speta in prezent, cu un avocat smecher care a amanat de 7 ori un proces de evacuare, cu contract de inchiriere inopozabil proprietarului de drept. Exista posibilitatea unei actiuni ulterioare pentru repararea prejudiciului cauzat din lipsa de folosinta a imobilului. O vom promova. Nu cred ca raspunzand smechereste unei smecherii poti castiga pe deplin.
Daca cei ce locuiesc acolo stau fara titlu, se poate face lejer evacuarea in 10 zile, se obtine incuviintarea evacuarii de catre executor, in 2-3 zile, se someaza debitorii obligatiei de a face sa paraseasca imobilul in 5 zile si in a 9-a zi sunt evacuati. Daca au un titlu, e musai sa se mearga pe actiune in evacuare.
Da, problema este că prejudiciile vor fi recuperate de la chiriaşul falit şi nu de la avocatul şmecheraş care este acoperit în această privinţă. Mai am o întrebare evacuarea se face în mod nominal, adică trebuie specificate persoanele care trebuie evacuate sau se face la modul general în sensul că evacuează toate persoanele din imobil? Întreb asta pentru că s-ar putea să ne trezim ulterior că pe lângă cei indicaţi să mai existe şi alte persoane.
Trebuie sa ii cereti executorului, iar aceasta sa ceara instantei sa se mentioneze in incheierea de incuviintare a executarii silite prin predarea silita a imobilului ca este incuviintata executarea impotriva oricaror persoane care locuiesc fara drept in imobil.