Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chiriasi ce refuza parasirea locuintei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chiriasi ce refuza parasirea locuintei

Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie: am cumparat o garsoniera in care locuiau chiriasi, fara forme legale, acestia refuza eliberarea acesteia sub motiv ca au avut o intelegere verbala cu fostii proprietari. Ce anume trebuie facut in astfel de cazuri.
Va multumesc
Faceti cerere de evacuare la executorul judecatoresc.
Aveti nevoie de o ordonanta de evacuare de la instanta.
N-aveti nevoie de nicio ordonanta de evacuare. Respectivii stau fara titlu. Executorul va face o cerere de incuviintare executare - prin evacuare.
Din cate stiu eu executorul judecatoresc nu este decat cel care pune in executare o sentinta judecatoreasca nu are puterea de judecata ci de executare.
In atare conditii dvs. trebuie sa promovati o actiune in evacuare, motivata tocmai pe aspectul ca respectivii nu detin niciun titlu locativ, locuind fara forme legale in spatiul proprietatea dvs.
Abia dupa obtinerea sentintei de judecata este posibila evacuarea prin executorul judecatoresc.
Cu stima,
av. Mihaela Hornea
Romanii au o mare capacitatea de a complica lucrurile simple.
Ac?iunea n evacuare, reglementat? prin art. 1410 ?i urm. C.civ., este specific? raporturilor juridice de loca?iune, adic? acelor raporturi prin care o parte, numit? locator, s-a obligat s? procure celeilalte p?r?i, numit? locatar, folosin?a pe timp determinat a unui bun individual determinat ?i neconsumptibil n schimbul unei sume de bani, numit? chirie.
Nu doar aici, in dese spete pe forum, avocatii se grabesc sa tot indice actiunea in evacuare.
Aceasta actiune este necesara cand cei ce trebuie evacuati se afla in imobil in baza unui contract de inchiriere si nu platesc chiria.
Nu este cazul aici. Nu au un contract scris, deci nu exista un titlu pentru sederea lor in acel imobil.
Solutia este una simpla. - cerere de executare. Executorul - obtine incuviintarea instantei si efectueaza aceasta forma de executare silita.
Aceasta executare se numeste predarea silita a bunurilor mobile , sediul materiei art. 578-580 Cod de procedura civila.
Practic, se face cerere la executor, cei ce se afla in imobil sunt somati sa paraseasca imobilul in termen de 5 zile, daca nu se executa, executorul ii da afara cu forta publica.
repet, nu este necesara actiune in evacuare pentru ca nu exista niciun temei juridic al sederii lor acolo, sunt obligati de drept sa paraseasca locuinta, nu e nevoie de o sentinta care sa ii oblige laparasirea acelui imobil.
ContSters214341, utilizator