Forum Discuţii juridice Executare silită Prescrierea chiriei la primarie
Discuție deschisă în Executare silită

Prescrierea chiriei la primarie

Dupa ce perioada se prescrie chiria datorata primariei, va rog sa imi precizati prin ce acte este reglementata prescrierea.
Am primit de la primarie o instiintare pentru anii 2007 - 2008 si nu stiu chiria se prescrie dupa 3 sau 5 ani.Inteleg ca chiria de pe 2007 este gata prescrisa si cu 5 ani.
Intelegeti gresit. Datoriile catre bugetul consolidat se prescriu in 5 ani, iar termenul de prescriptie incepe sa curga la 01 ianuarie al anului urmatorul celui in care s-a produs scadenta platii. S-ar prescrie in 2014, doar ca notificarea a intrerupt deja prescriptia respectiva.
Halal tara avem, altii sunt amendati degeaba ca sa se aduca venituri la stat si altii folosesc gratuit imobilele statului.
Buna ziua. Am mare nevoie de raspunsul dumneavoastra. Va explic pe scurt. In 2006 am luat un teren in concesiune de la Primarie. In 2007 aveam de plata redeventa la acest teren 600 lei. In 2008 mi s-a reziliat contractul. De atunci si pana acum, februarie 2014 nu am mai stiut nimic de acest teren. Am primit zillele trecute o instiintare de la un mediator , sa ma prezint la Primarie deoarece am de plata o datorie de 1800 lei reprezentand redeventa pe 2007-2008 pe acel teren concesionat unde bineinteles contractul este reziliat din 2008.Am fost la Primarie si nu mi-au prezentat nicio notificare sau copie dupa notificarile trimise in anii trecuti, doar un tabel cu mai multe persoane unde ma aflam si eu. Mentionez ca la ca la data incheierii contractului de concesiune-2006- aveam o adresa de la care m-am mutat ulterior, sfarsitul anului 2006.
Nu stiu ce sa fac!!!!! Din ce mai stiu si eu, nu cumva aceasta datorie este prescrisa conform legii, dupa 5 ani. ??? Cum sa fac sa vad daca Primaria a trimis in toata aceasta perioada 2008-2014 vreo notificare sau instiintare de plata??? ( la vechea adresa nu mai pot sa verific dupa atatia ani deoarece nu mai este acelasi proprietar).
Va rog sa ma scoateti din acest impas cat mai repede deoarece am pe 24 alt termen de infatisare la Primarie la mediere si nu stiu cum sa pun problema.
Va multumesc pentru rabdarea de a imi citi mesajul.
Astept raspuns.