Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara, tata cetãtean german
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara, tata cetãtean german

Am si eu o intrebare, daca tatal este cetatean german si copilul este cetatean german doar mama are cetatenie romana ce se poate face pentru deschiderea procesului de marire a pensie alimentare in romania.Mama este stabilita de 2 ani cu coplilul in romania si lucreaza in romania.
Conform legislatiei romanesti, actiunile avand ca obiect pensia alimentara pot fi deschise la domiciliul reclamantului sau la domiciliul paratului. Avand in vedere faptul ca tatal este cetatean german si procedura greoaie de a pune in executare in strainatate hotararille pronuntate de instantele romanesti in materie de pensie de intretinere, eu v-as sfatui sa apelati la un avocat din Germania si sa promovati actiunea acolo.