Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acceptare tacita contract comercial prin achitarea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acceptare tacita contract comercial prin achitarea facturilor

Buna ziua,

As dori sa stiu prin ce articol de lege se stabileste faptul ca un contract comercial este considerat acceptat tacit in cazul in care Beneficiarul achita facturile emise de catre Prestator, cu conditia ca acest contract sa fie comunicat Beneficiarului inainte de achitarea facturii.

Va multumesc anticipat.
Nu este clar ca este acceptat contractul nesemnat in aceste conditii.Se vor administra probe.
Plata insa trebuie facuta in mod obligatoriu deoarece exista contract...nesemnat...
ART. 1.186 cod civil

(2) De asemenea, contractul se considerã încheiat în momentul în care destinatarul ofertei sãvârşeşteun act sau un fapt concludent, fãrã a-l înştiinţa pe ofertant, dacã, în temeiul ofertei, al practicilor statornicite între pãrţi, al uzanţelor sau potrivit naturii afacerii, acceptarea se poate face în acest mod.
Si se poate, oare, prevedea in cadrul contractului in mod expres ceva de genul

"In cazul in care Beneficiarul serviciilor achita facturile emise in baza prezentului Contract si a ofertelor primite de la Furnizor, prezentul Contract se considera acceptat tacit" ?

Multumesc inca o data!
~ Conținut șters la cerere ~