Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare permis
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare permis

buna ziua . acum 7 luni am fost prins baut la volan iar azi mi_a venit decizia de la parchet insemnand scoaterea de sub urmarire penala,amenda de 1000 lei administrativa si 40 lei cheltuieli de judecata .as dori sa stiu cand imi pot lua permisul inapoi?
Cred ca in acest caz va trebui sa sustineti un examen pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, pentru a va putea recupera permisul de conducere.
Mergeti la serviciul rutier pentru a va interesa (Sediu Udristei daca sunteti din Bucuresti)
Cu dovada fara drept de circulatie si ordonanta procurorului mergeti la politie sa va ridicati permisul.
depinde daca in aceasta perioada de 7 luni ati avut dovada inlocuitoare a permisului de conducere
In astfel de cazuri este exclus ca dovada sa fie cu drept de circulatie
initial se da dovada inlocuitoare fara drept de circulatie, insa ulterior persoana in cauza poate solicita la parchet dovada inlocuitoare a permisului de conducere cu drept de circulatie, pe timpul efectuarii cercetarilor si pana la finalizarea acestora......
Ciprian_st, utilizator