Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... inchiriere apartament la persoana juridica
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

inchiriere apartament la persoana juridica

daca doresc sa inchiriez apartamentul, propietate personala, unei societati comerciale trebuie sa obtin acordul vecinilor/asociatiei de propietari ?
Da, a vecinilor si acordul asociatiei de proprietari
exista formular tipizat in acest sens?
Cristu a scris:

daca doresc sa inchiriez apartamentul, propietate personala, unei societati comerciale trebuie sa obtin acordul vecinilor/asociatiei de propietari ?

Conform normelor metodologice de aplicare a legii 230/2007
Art. 12. - Proprietarii membri ai asociaţiei, pe lângă drepturile şi îndatoririle prevăzute în statutul asociaţiei de proprietari, au şi următoarele drepturi şi obligaţii:
A. Drepturi:
f) să îşi închirieze proprietatea, fără a fi afectate exercitarea drepturilor şi îndeplinirea responsabilităţilor legate de asociaţia de proprietari.

Daca-l inchiriati la o firma care va desfasura acolo o activitate comerciala trebuie sa aveti acordul comitetului si al vecinilor pentru schimbarea destinatiei apartamentului.

1-si daca firma nu va desfasura o activitate comerciala mai este nevoie de acordul....
2-daca inchiriez unui notar sau avocat mai este nevoie de acordul...
3-daca un imobil are doi proprietari si unul desfasoara deja o activitate comerciala intrun butic pe terenul comun fara aprobarea celuilant proprietar se poate folosi acest argument pentru a-l "forta"pe acesta sa-si dea acordul ca si celalant proprietar sa poata inchiria spatiul locativ din imobil unui avocat de ex.,spatiul fiind in p-ta dorobanti
4.-daca o persoana fizica(avocat,notar) inchiriaza un spatiu de locuit poate ulterior cu acordul proprietaului sa-si desfasoare activitatea profesionala fara acordul celui de-al doilea si unicul vecin din imobil tinind cont si de punctul 3 de mai sus cu spatiul din p-ta dorobanti.