Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Avantajele montarii centralei de apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Avantajele montarii centralei de apartament

Am o cunostiinta de si-a montat asa ceva s as dorii sa prezint cam ce sa intamplat in urma acestei hotarari cel putin acestei persoane:
Decoi apartament 3 camere,cumparat centrala in 2008 cand orice zbura se manca desigur prin credit dat la acea data pe centrala 2000 lei ,2000 lei debransari si racordare la conducta de gaz separat inca 2000 lei montarea de conducte de la bucatarie de la centrala pana in camere total au dat cam 6000 lei dupa 2,5 ani sa defectat total si fiind garantie de 2 ani a trebut sa i-a alta cu 2000 lei a dat cam tot atata pe reparatii la prima si montare centrala II respectiv 2000 lei,costurile cu caldura iarna s-au redus cu 40% dar mai mult frig in casa in plus cu partile comune reducere cheltuieli sa ajuns abia la 20%, dar in schimb pe vara la gaze a crescut factura cu 30% decat inainte cand era la comun in fine acum si cea de a -II-a centrala i-a iesit din garantie si se gandeste cu groaza ce o sa faca de se defecteaza si aceasta plus ca il ingrozeste ca pretul gazelor continua sa creasca.
In concluzie credeti ca a meritat aceasta investitie pentru care au facut un credit pe 10 ani initial iar apoi din cauza reducerii veniturilor l-au refinantat ajungand pe 20 ani ca in final sa tremure de frica ca iara l se va strica centrala si de asemnea ca pretul gazelor tot creste in continuare.
Voi ce parere aveti despre intamplarea acestor oameni?
Aveti alte puncte de vedere? Daca da mi-ar placea sa le stiu
Multumesc
E un caz nefericit. Omul si-a facut cu mana lui.
Eu am centrala montata din anul 2003.
Total costuri: 5.000 RON.
Avantaje: platesti cat ai consumat, dus fierbinte iarna si la 5 dimineata, nu stau dupa prostia si bunul plac al Asociatiei.
Economisesc in jur de 30-40 % din valoarea consumului calculat de Asociatie.
Cheltuieli in plus: din doi in doi ani cca. 50 Euro pentru verificare tehnica.
Conditionat de maniera de utilizare CT,marea majoritate a detinatorilor,beneficiaza fara probleme de serviciile acesteia,atat vara cat mai ales iarna
Avantajele sunt evidente in special prin confortul de caldura si apa calda de care beneficiaza proprietarul independent de sistemul centralizat de alimentare
Avantaje: platesti cat ai consumat, dus fierbinte iarna si la 5 dimineata, nu stau dupa prostia si bunul plac al Asociatiei.
Economisesc in jur de 30-40 % din valoarea consumului calculat de Asociatie.

Daca vorbiti de avantaje, de ce nu sunteti corect sa spuneti si dezavantajele, de ce nu spuneti ca va costa gazul iarna de 3 ori mai mult decat platesc vecinii toata intretinerea apartamentului, de ce nu spuneti ca platiti si caldura pentru partile comune si tevile care va trec prin apartament.
Care este prostia asociatiei ca la anumite ore in care apa calda nu este folosita de vecinii dumneavoastra nu ajunge la robinetul pe care il deschideti in 5 secunde, poate nu stiti ca apa care sta pe coloana se raceste pentru ca nu se recicleaza, daca nu o consuma nimeni ce vina are asociatia??
Nu cred ca este o economie asa de mare cat declarati, iar asociatia nu calculeaza un consum, aceasta imparte pe fiecare consumator ceea ce primeste din partea furnizorilor de utilitati.
.Avantaj daca apartamentul este la ultimul etaj si situat pe colt.
Platile pentru consum gaz sunt mai mari mai ales acum.Schimbat centrala,avize,verificari.etc.
cad in sarcina proprietarului.
Marele avantaj este ca scapi de stresul de dinainte de a deschide robinetul, cand te intrebi este sau nu apa calda ?. La centrala ridici robinetul si ... pac apa calda . Scapi de un stres, ceea ce nu este putin lucru in ziua de azi.