Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Decont combustibil din fonduri europene
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Decont combustibil din fonduri europene

Am nevoie de un sfat.Va rog sa-mi spuneti cum pot deconta combustibilul utilizat la o Asociatie in parteneriat public-privat, avand in vedere ca aceasta cheltuiala este eligibila si ni se deconteaza din fonduri UE in limita a 7.5 L/100Km. In fond problema mea este urmatoarea: Asociatia nu are masina achizitionata, combustibilul se deconteaza pe masinile personale ale angajatilor, se alimenteaza de la peco, se trece cantitatea de combustibil pe aviz si se emite factura la sfarsitul lunii, dupa care se face ordin de plata pe cantitatea de combustibil achizitionata,este corecta aceasta varianta?Mai trebuie si alte documente intocmite? Va multumesc.
Trebuie sa aveti si confirmarea Km parcursi, prin foi de parcurs dedicate deplasarilor in interesul proiectului, pentru evidenta activitatilor desfasurate.
puteti sa imi spuneti un act normativ la care sa fac trimitere? nu este facut contract de comodat intre salariati si unitate in ceea ce priveste utilizarea masinilor, este corect asa?