Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

1.a decedat tatal meu in urma cu 10 zile ce trebuie sa fac pentru succesiune in cazul in care el a fost casatorit a doua oara si cu acea persoana nu a avut copii
sa dezbateti succesiunea si sa cereti sistarea starii de indiviziune. va prezentati la notar sau luati legatura cu un avocat pentru a va consilia, redacta si sustine actiunea in fata instantei. atentie exista un termen de 1 an de acceptare a succesiunii
Buna ziua.
in termen de 1 an trebuie sa va prezentati la un notar pt a da declaratie de acceptare a succesiunii. in caz contrar exista posibilitatea sa fiti decazut din dreptul de a mosteni.
dupa ce dati aceasta declaratie, succesiunea se va dezbate la notar. in caz de neinatelegere intre succesorii defunctului si cea de-a doua sa sotie, succesiunea se va dezbate in instanta.