Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contertatie la tribunal a unei hotarari de consiliu ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contertatie la tribunal a unei hotarari de consiliu local !

Se poate contesta o hotarare la tribunal in cazul in care persoana care vrea sa conteste nu este implicat direct . Este vorba despre o hotarare pe plan general privind interzicere unor activitati comerciale , turism stradal etc.
In masura in care justifica un interes personal, ceea ce inseamna ca prin hotararea respectiva i s-a cauzat un prejudiciu sau o lezare a drepturilor sale, se poate contesta.
In hotarare se preciza ca se interzicea pers fizice si juridice sa racoleze turistii de pe domeniul public , gari , statii de autobus in scopul de a le inchiria ulterior acestora spati de cazare .