Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical postnatal de completat si cerere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical postnatal de completat si cerere inaintare

Am mers la casa de sanatate sa depun un certificat medical cu anexa 1.1 de la D112 si centralizatorul. Un functionar a refuzat sa le primeasca spunand ca imi lipseste cererea de inaintare si ca certificatul nu este completat de societate, nedandu mi alte explicatii. Ce cerere trebuie si ce trebuie completat de societate pe certificat?
Continutul dosarului pentru recuperarea sumelor de la FNUASS pentru concedii si indemnizatii (dosar de incopciat) – trebuie sa fie urmatorul:
1. Cerere “tip” – anexa nr.12 din Ordinul 60/32/2006 cu modificarile si completarile ulterioare (MO nr. 141/24.02.2011)
2. Centralizator privind certificatele de concediu medical aferente lunii/lunilor …..-anexa nr. 18 din Ordinul 60/32/2006 cu modificarile si completarile ulterioare;
3. Copie xerox după Declaratia 112 pentru luna/perioada pentru care se solicita restituirea – inregistrata la ANAF;
4. Certificat de atestare fiscala emis de ANAF – pentru angajatorii care la luna/perioada anterioara au avut sume de virat « contributii pentru concedii si indemnizatii » ;
5. Fişa sintetică la contributia pentru concedii şi indemnizaţii de la ANAF (Cont 439) pentru angajatorii care la luna/perioada anterioara au avut sume de virat « contributii pentru concedii si indemnizatii » ;
6. Concediile medicale (exemplarul 2 – roz asezate in dosar in ordine alfabetica) aferente pt luna/perioada pentru care se solicita restituirea .
[ link extern ]