Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de capacitate matrimoniala
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de capacitate matrimoniala

Buna seara!
As dori sa ma casatoresc in Scotia cu un cetatean irlandez si mi s-a spus ca pe langa certificatul de nastere mai am nevoie si de un Certificate of No Impediment care am inteles ca este certificat de capacitate matrimoniala.
Ma puteti sfatui va rog unde se elibereaza acest certificat ib Bucuresti,cat ar costa si in cat timp se elibereaza?

Va multumesc anticipat.
Trebuie sa mergeti la primaria de sector, unde domiciliati si sa intrebati acolo.
E vorba de Anexa 9 privind mentiunile existente pe marginea actelor de stare civila, o obtineti de la Starea Civila de la primaria de sector. Taxa este 11 lei.