Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare silita rate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare silita rate

Buna ziua,sunt pensionar si un fost coleg tot pensionar m-a rugat s-al girez,pentru un inprumut.El nu a platit ratele la timp si am primit o adresa, de la un birou executoriu ,ca trebuie,
sa platesc eu ratele lui.Cred ca vor sa-mi opreasca din pensie.Ma intreb de ce nu i-a facut lui direct s-ai opreasca din pensie.Ce pot sa fac pe cale legala sa nu-mi opreasca mie din pensie.Va multumesc.
Teoretic puteti formula contestatie la executare
Practic,avand in vedere calitatea dvs,daca beneficiarul de drept al creditului nu s-a achitat de obligatia contractual asumata,este temeinica si legala masura dispusa de executorul judecatoresc de aplicare procedura de recuperare de la girant
Nu aveti ce sa faceti, cand l-ati girat v-ati asumat acest risc.
Nu va ramane decat sa-l actionati in judecata pe cel ce l-ati girat.
Creditorul va trage maxim o treime atat din sursa de venit a debitorului cat si din venitul girantului, ca sa recupereze banii. Nu prea aveti ce sa faceti deoarece ati semnat contractul din buna voie, nesilit de nimeni.
Daca il actionez in judecata,voi recupera banii?.Colegul pe care l-am girat mi-a spus ca imi va inapoia banii, care urmeaza sa-i retina ,dar nu poti avea incredere in nimeni.E normal sa m-ai ajuti pe cineva in ziua de azi ,nu cred ca voi m-ai face asa ceva.
Puteti sa actionati in judecata, ceea ce veti obtine maxim, este scoaterea temporara a Dvs. din lista "datornicilor" pana in momentul in care debitorul principal al obligatiei are venit. Dar acest lucru depinde de mai multi factori, suma de recuperat, suma ce se poate retine de la debitorul principal, varsta debitorului principal.

In cazul in care suma restanta este mare, debitorul este varstnic si nici nu se poate retine sume mari din pensie, nu prea aveti sanse sa scapati fara plata.