Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Problema contract imprumut - girant
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Problema contract imprumut - girant

Buna seara,

In anul 2007 am girat un coleg coleg pt un contract de imprumut de la CAR. in anexa la contract privind girantul sunt doua clauze, respectiv ca renunt la beneficiul discutiei fata de creditoarea C.A.R. si la beneficiul de diviziune.

Saptamana trecuta am primit o instiintare ca trebuie sa platesc suma ramasa restanta, daca nu o sa fiu executat silit.

Ce pot face? Nu mi se pare corect sa platesc.

Va multumesc.
cosmin8917, utilizator
Buna seara,

din pacate, prin girul dat chiar de dvs., chiar daca nu vi se pare corect, v-ati obligat fata de banca, la plata creditului, cum in cazul dvs. debitorul nu isi respecta obligatia de plata fata de CAR aceasta se indreapta catre dvs. uzand de girul dat de dvs.

Recomandat ar fi sa luati legatura atat cu cel pe care l-ati girat sa-l determinati sa isi achite creditul, si bineinteles cu CAR.

CAR, in cazul in care nu isi recupereaza debitele, poate solicita executarea silita atat impotriva debitorului cat si impotriva dvs. in calitate de girant.

Succes!
Daca nu vi se pare corect sa platiti, de ce l-ati girat ? V-ati asumat riscul..
Faceti contestatie la executare si cereti ca instanta sa constate caracterul abuziv al acelor clauze- renuntarea la beneficiul de discutiune si diviziune si sa anuleze formele de executare impotriva dvs.
Va trebui sa apelati la un avocat.
Daca veti ajunge in final la executare daca debitorului principal nu are ce sa-i ia.. veti plati si ramane sa il actionati dvs pe coleg in judecata pt a recupera ce veti plati in locul lui daca aveti de unde.