Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Imi pot repara masina la scurt timp dupa un accident ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Imi pot repara masina la scurt timp dupa un accident cu victima?

Buna ziua.Spuneti-mi va rog,daca imi pot repara masina lavariata a scurt timp dupa un mic accident cu victima?Cel de la RAR mi-a dat o hartiuta pentru a mi repara sistemul de directie la care s gasit mici probleme insa mi a specificat sa nu repar avariile provenite de la accident.Aveti idee de ce mi-a spus acest lucru?Nu am voie sa o repar decat dupa o perioada de timp?Dati-mi va rog un raspuns.Multumesc.:(
Poate fi necesar sa se efectueze o expertiza si din acest motiv nu o puteti repara.
Masina se repara dupa ce primiti autorizatia de reparatie de la politie. Nu are nicio legatura expertiza cu reparatia masinii. Constatarea privind starea tehnica a masinii s-a facut deja la RAR.
sa inteleg ca ii pot repara doar defectiunea de la sitemul de directie dar nu pot repara usa care s a deformat in momentul producerii accidentului?mersi.
NECESAR ESTE SA REPAR DEOCAMDATA DOAR PROBLEMA LA SIsTEMUL DE DIRECTIE?mi au oprit certificatul de inmatriculare si mi au cerut sa repar aceasta ptoblema la sistemul de directie,pentru a putea merge apoi la RAR pentru verifcare,iar apoi la Politie pentru a mi se inapoia certificatul de inmatriculare al masinii.Ma sfatuiti sa nu repar acum usa si aripa masinii,care s au avariat in urma accidentului?nu as vrea sa fac ceva gresit.dati mi va rog un sfat.
Stimata Doamna, masina o puteti repara numai daca aveti autorizatia de reparatie eliberata de politie. Dupa constatarea accidentului politia nu v-a eliberat un document care se numeste "Autorizatie de reparatie" ? Daca nu aveti acest document niciun service nu va putea introduce in reparatie masina.

Art. 180. – hg1391 -raOUG195
(9) Pentru vehiculele implicate în accidente de circulatie din care au rezultat pagube materiale, politia rutiera elibereaza proprietarilor sau detinatorilor acestora autorizatie de reparatii, al carei model este prevazut în anexa nr.1C.

Arata cam asa:

Anexa nr.1C
ROMÂNIA
MINISTERUL ADMINISTRATIEI SI INTERNELOR
_____________________________________________

A U T O R I Z A T I E D E R E P A R A T I I

Seria __________ nr.___________________
Se elibereaza prezenta pentru vehiculul marca ________________ culoarea _________________ cu nr. înmatriculare/ înregistrare ________________________ detinator _______________________________________ CNP |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__| sau CUI |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__| .
Auto(vehiculul) a fost implicat în accidentul de circulatie din data |__|__|__|__|__|__|__|__| ora. |__|__| locul _______________________.
Auto(vehiculul) poate intra în reparatii cu urmatoarele avarii ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________
Prezenta s-a eliberat la data de |__|__|__|__|__|__|__|__| accidentul fiind înregistrat la ________________________________________.
(unitatea de politie)
Agent constatator ________________________________
(grad profesional, nume si prenume)