Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza plata concediului medical in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza plata concediului medical in perioada de somaj?

Cum se calculeaza plata concediului medical in perioada de somaj ?
1. - Se aduna veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in car5e intyrati in conecdiu medical iar suma se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a baze de calcul (Mzbc).
- Mzbc se inmulteste cu procentul codului de indemnizatie (100% - 75%) si se obtine indemnizatia zilnica pentru conecdiu medical (Izcm).
- Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din certificatul medical si se obtine indemnizatia bruta pentru concediu medical.

2. Daca in cele 6 luni intra si luni in care ati fost in somaj atunci venitul este chiar indemnizatia de somaj.