avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1853 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Forme de remunerare fundraiser
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Forme de remunerare fundraiser

Buna ziua.Veniturile unei organizatii non-guvernamentala (asociatie) sunt din donatii
sponsorizari etc.Este mare nevoie de un fundraiser.Fundaiser-ul cum poate fi emunerat?prin salariu?prin alta forma?Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: cristivoicu , utilizator 23:30, 30 Iulie 2013
Daca va referiti la un coordonator pentru strangerea fondurilor, acesta poate fi angajat cu contract individual de munca - deci poate primi salariu.
Ceea ce eu nu stiu este : Care sunt modalitatile legale de a compensa munca unei persoane care munceste pentru a aduce bani sau in cazul meu decoruri costume pentru a putea sustine recitaluri sau/si opere?In afara de salariu mai pot si alte modalitati?Avand in vedere ca suntem f la inceput. va multumesc pentru rabdare.
Se poate acorda bonusuri la salariu sau sa se creeze un sistem de premiere.
Daca din anumite motive se doreste a primi renumeratie in sau si in alta forma decat ca salariat, in principiu e de studiat optiunea ca persoana in cauza sa isi faca firma, intrepridenre individuala sau PFA, dar trebuie atent analizat daca este mai avantajos - pentru ca sunt si multe dezavantaje fata de situatia de salariat - si daca legal se preteaza activitatea respectiva la a fi prestata in mod independent, si daca nu exista riscul de reclaificare fiscala ca fiind activitate dependenta, mai ales daca se colaboreaza doar cu acel beneficiar, nu cu mai multi... E o chestiune mai complexa pentru care ar trebui sa apelati la consiliere juridica...
Domnule Radu Mititean va multumesc pentru raspunsurile detailate, pentru rabdarea de a da un raspuns in acest mod.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordarea de premii conducerii asociatiei Ionel Manolache Ionel Manolache Avem o disputa la nivelul Comitetului privind modul cum s-au efectuat cheltuieli din Fondul special ( chirii incasate pentru spatii comune si dobanzi bancare) ... (vezi toată discuția)
Diferenta concreta intre asociatie si fundatie highlife highlife Buna ziua. As dori sa stiu care este diferenta concreta dintre o Fundatie si o Asociatie. Tot ce stim este ca infiintarea unei Fundatii costa mult mai mult ... (vezi toată discuția)
Reducere salariu tesasuv tesasuv Conducerea centrala a firmei ne-a anuntat ca in filiala in care lucrez ne vor fi reduse castigurile salariale pe luna noiembrie pe motiv ca nu sunt bani.O ... (vezi toată discuția)