avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Diploma de licenta de la Spiru Haret
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Diploma de licenta de la Spiru Haret

Buna ziua. Lucreaz la Resurse umane intr-o firma din subordinea consiliului judetean!
S-a prezentat cineva la un concurs cu o diploma de licenta emisa de Universitatea Spiru Haret Bucuresti , Facultatea din Brasov- promotie 2008. Este licentiat in stiite economice, domeniul Management, specializarea Management!
DILEMA mea este aceea ca de ce pe verso, unde sunt specificate 2 probe, si anume:
1. Cunostinte generale si de specialitate -nota 10
2. Lucrare/proiect de licenta - nu este nici o nota??!!
3. Media examenului de licenta - 10!
INTREBARE: Fara "Lucrare/proiect de licenta" este valabila acesta diploma??
Am vazut mai multe diplome "Spiru Haret" de caet fel!!
ESTE SAU NU LEGAL SA IL ACCEPT LA CONCURS PE UN POST DE "ECONOMIST INTR-O INSTITUTIE A STATULUI"????????
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: COMUNICARE , utilizator 13:17, 30 Iulie 2013
Buna ziua, ar fi bine sa cereti foaia matricola, acolo se vede clar ce si cum a facut.
Buna ziua,

Iata citeva informatii care va vor ajuta.
Probele de licenta sint stabilite prin lege si, specificate anual, prin ordin al ministrului.
educatiei.
La data in discutie, ordinul minitruluilasa la latitudinea universitatilorsa stabileasca pentru examenul de licenta una dsau doua probe., respectiv vrificarera cunostintelor de specialitate(proba 1) si elaborarea sustinerea lucrarii de licenta (proba 2)
Universitatea Spiru HAret a alesc ca finalizarea studiilor sa se faca prin examen de licenta sa se faca prin sustinerea unei singure probe (proba 1)- verificarea si evaluarea cunostintelor de specialitate.
Ulterior, prin legea invatamintului nr. 1/2012 s-a stabilit obligativitatea sustinerii a doua probe in cadrulexamenului de licenta.Universitatii Spiru Haret , incepind cu exemenle de licenta sustinute in iulie 2011, a organziat examene de licenta cu cele douaa probe.
Diploma in discutie a fost obtinuta in conditii legale si confera dreptul de exercita profesia in specialitatea respectiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare diploma de licenta de la universitatea spiru haret Nimi Nimi Buna ziua, Sunt absolvent al Facultatii de Drept si Administratie Publica din Bucuresti,specializarea Drept,din cadrul Universitatii Spiru Haret,durata ... (vezi toată discuția)
Anulare diploma de licenta david_rodica david_rodica Buna seara,sunt absolventa a Universitatii Spiru Haret,Facultatea de Relatii Internationale si Studii Europene in promotia 2010.In iulie 2010 am sustinut ... (vezi toată discuția)
Spiru haret - au inceput eliberarea diplomelor? geanina24 geanina24 Buna seara numele meu este Geanina, sunt absolventa la Spiru Hret specializare Drept zi. As vrea sa intreb si eu daca au inceput sa se elibereze Diplomele ... (vezi toată discuția)