Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Medierea informala facuta de avocat
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Medierea informala facuta de avocat

De maine ma pot duce la amicul meu avocat sa-mi faca pv de informare necesar pornirii unui dosar in instanta?
Deoarece vreau sa deschid un dosar saptamana viitoare.
Am vazut legile care spun ca avocatul si etc. pot face acel pv de informare gratuita sima intrebam de la ce data intra aceasta in vigoare?
Tot de pe 1 august?
Nu stiu daca este asa cu legea in prezent.
Trebuie mers la mediator cu acte de mediator.
Avocatul are drept la mediere prin alta lege dar cred ca degeaba...
Avocatul Dvs nu trebuie sa va "faca" un proces verbal ci trebuie sa invite cealalta parte, sa faca o informare partilor si sa intocmeasca un PV sau un Certificat.. In plus, daca e avocatul Dvs si "face" pe mediatorul nu va putea sa fie si avocat in aceeasi cauza deci e foarte probabil sa nu accepte sa riste sa piarda o potentiala cauza pentru a face un serviciu gratuit.
Dragos Corbuleanu - Birou de Mediator, Mediator
Nu vreau sa nasc polemici, dar imi este greu sa cred ca avocatii sau judecatorii vor informa corect cu privire la avantajele medierii.
Am inteles. Dar eu am intrebat daca un avocat poate face acest lucru, si daca e data o astfel de lege.

Ca sa nu ma trezesc ca-mi ia banii pe ceva ce nu poate face.

Este data lege in acest sens si de maine si avocatii pot face acea informare? Am inteles ca nu mediere, aceea se face la mediator. Dar doar informarea o pot face si avocatii, de pe 1 august?

Sa nu fiu pacalit si sa dau bani acolo la avocat, ca na, amic, amic, dar totusi sa fiu informat.
Mediere-HTA a scris:

Nu vreau sa nasc polemici, dar imi este greu sa cred ca avocatii sau judecatorii vor informa corect cu privire la avantajele medierii.

De ce sa fiti circumspecta? Vor urma probabil si alte prevederi legale:
- Informarea/Promovarea mancarii bio va fi facuta de firmele de fastfood
- Promovarea sportului va fi facuta de catre producatorii de masini
- Promovarea medicinii naturiste obligatoriu de catre producatorii de medicamente
- Promovarea dentistilor de catre ginecologi si viceversa
- Promovarea privind avantajele masinilor electrice doar de catre firmele care activeaza in industria petroliera