Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua! Va supun atentiei o speta: In luna ianuarie 2013 am incheiat un acord cu o banca. Banca fara sa ma notifice a renuntat unilateral la acest acord ( eu mi-am indeplinit obligatiile) si mi-a trimis actele pentru executare silita unui executor. Am facut contestatie la executare. Eu stiu ca pana la solutionarea cauzei executarea se suspenda. Va rog sa-mi precizati si mie baza legala pt ca se pare ca trebuie sa precizez eu aceste lucruri care desi sunt convins ca sunt cunoscute nu se aplica. Multumesc.
Executarea silita nu se suspenda de drept.
Legea cere sa solicitati suspendarea executarii silite.
unde se poate cere suspendarea executarii?
La aceeasi instanta unde ati depus contestatia, in cadrul contestatiei, daca nu ati avut inca primul termen puteti face o cerere precizatoare. Daca ati avut primul termen, nu mai puteti cere suspendarea.
Daca aveti motive intemeiate in general nu prea se continua executarea silita.
Eu de multe ori nu cer suspendarea dar nici nu se mai misca nimic in privinta executarii...
daca nu am facut contestatie in anulare nu se mai poate suspenda?