avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Copil cu sindromul Down
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Copil cu sindromul Down

Buna ziua!
Puteti sa-mi spuneti daca un salariat care are un copil cu sindromul Down beneficiaza de scutirea e impozit sau de alte facilitati? Precizez ca mama nu lucreaza si beneficiaza de ajutorul de insotitor. Ce lege prevede drepturile in asemenea situatii?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 10:01, 2 August 2013
Da,are o serie de avantaje numai in cazul in care este angajata(C.I.M).Pt.mai multe inf consultati si Codul Muncii
Facilitatile pentru persoanele cu handicap sunt prevazute in Legea nr.448/2006.

[ link extern ]
[ link extern ]

SECŢIUNEA a 7-a
Facilităţi
ART. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi
fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizaţii de natură salarială; Page 17 of 49
b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit persoana cu handicap iustinian 13 iustinian 13 As dorii sa stiu daca o persoana cu handicap grav - tatal meu, beneficiaza de scutire la plata impozitului pe casa, terenul aferent casei si teren arabil in ... (vezi toată discuția)
Taxa auto pentru persoane cu handicap ContSters252286 ContSters252286 Buna as dori sa stiu daca sunt scutit de la taxa auto daca : ma incadrez in gradu de handicap ACCENTUAT ,cod boala G56 cod handicap 1 si deficienta functiolala ... (vezi toată discuția)
Facilitati fiscale pentru persoanele cu dizabilitati (scutire impozit auto) tiberiusmunteanu tiberiusmunteanu Buna ziua , Sunt persoana incadrata in grad de handicap 2 accentuat (amputatie brat drept) si detin in propietate un autoturism care are ca dotare cutie ... (vezi toată discuția)