Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Copil cu sindromul Down
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Copil cu sindromul Down

Buna ziua!
Puteti sa-mi spuneti daca un salariat care are un copil cu sindromul Down beneficiaza de scutirea e impozit sau de alte facilitati? Precizez ca mama nu lucreaza si beneficiaza de ajutorul de insotitor. Ce lege prevede drepturile in asemenea situatii?
Multumesc!
Da,are o serie de avantaje numai in cazul in care este angajata(C.I.M).Pt.mai multe inf consultati si Codul Muncii
Facilitatile pentru persoanele cu handicap sunt prevazute in Legea nr.448/2006.

[ link extern ]

SECŢIUNEA a 7-a
Facilităţi
ART. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi
fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizaţii de natură salarială; Page 17 of 49
b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere