avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pasager fata mai mic de 14 ani
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pasager fata mai mic de 14 ani

Buna ziua,

Trebuie sa fac un drum mai lung si trebuie sa iau un copil de 11 ani in fata,
Ce risc daca ma opreste politistul in trafic, amenda si cat e valoarea amenzii?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 22:32, 2 August 2013
Articolul 97 din Regulamentul de aplicare a Codului Rutier stabileste ca orice copil cu varsta sub 12 ani sau cu inaltimea sub 150 cm trebuie sa poarte centuri de siguranta adaptate greutatii si dimensiunilor sale.

Mai mult decat atat, Codul rutier interzice expres transportul copiilor de pana la 12 ani pe locurile din fata ale vehiculelor, chiar daca sunt tinuti in brate de adulti.

articolele 99 si urmatoarele din codul rutier stabilesc sanctiunile ...
Este interzis transportul copiilor cu varsta sub 12 ani pe scaunul din fata al autoturismului
Art.102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
27. transportul copiilor în vârstă de până la 12 ani sau al animalelor pe locurile din faţă ale vehiculelor;

Art.98. - (1) Amenzile contravenţionale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numărului punctelor-amendă aplicate.
(2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului. aug. 2013 - 1 pct = 80 lei
(3) Contravenţiilor prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă li se stabilesc clase de sancţiuni cărora le corespunde un număr de puncte-amendă, în funcţie de gravitatea faptelor şi de pericolul social pe care acestea îl prezintă.
(4) Clasele de sancţiuni sunt următoarele:
a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amendă;
b) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amendă;
c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amendă;
d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă; 720 - 1600 lei

2 zile lucratoare = 1/2 din minim = 360 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod rutier labudemeric labudemeric nu am permisul de conducere la mine . ce sanctiune risc ? (vezi toată discuția)
Suma de plata gresita in procesul verbal PPStm PPStm Buna ziua, astazi am primit o amenda iar cand am citit mai bine continutul procesului verbal am constatat ca suma de plata in 2 zile lucratoare este gresita. ... (vezi toată discuția)
Mi s-a lăsat în parbriz o înștiințare de la poliția locală, prin care sunt chemat să-mi iau de la sediul lor pv de contravenție pentru parcare în loc interzis. cum ar trebui să procedez? calogero1 calogero1 https://imgur.com/a/ln21QOx Buna dimineata, am atasat instiintarea pe care am primit-o in parbriz. Precizez ca nu a fost lipita, ci pusa la stergator. Cum ... (vezi toată discuția)