Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL

Muţumesc pentru răspuns, am înţeles cum redactez contractul individual de muncă cu timp parţial.
Următoarea întrebare: Cum se operează în REVISAL?
Mulţumesc !
1. Operatia permite adaugarea unui contract al unui salariat in cadrul aplicatiei. Selectarea acestei functionalitati deschide ecranul in care se vor introduce date referitoare la inregistrarea ce urmeaza a se adauga.
Adaugarea in sistem a inregistrarilor din acest ecran se poate face apeland butonul "Inregistrare contract" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte", initial selectandu-se salariatul pentru care se doreste adaugarea contractului.

2. In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Tip contrat: se selecteaza tipul contractului de munca din lista de valori predefinite
- Durata contract: se selecteaza tipul duratei contractului din lista de valori predefinite
- Tip norma: se selecteaza tipul de norma din lista de valori predefinite
- Durata timp munca: se selecteaza durata timpului de munca din lista de valori predefinite
- Repartizare tip munca: se selecteaza repartizarea timpului de munca din lista de valori predefinite

3. Dupa introducerea informatiilor se apasa butonul "Continuare > >" pozitionat in sectiunea din dreapta jos a ecranului.
In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Numar contract: numarul contractului atribuit de catre angajator
- Data incepere activitate: se selecteaza din controlul de data calendaristica data la care se incepe activitatea
- Data incheiere contract: se selecteaza din controlul de data calendaristica data la care se incheie contractul
- Functie/Ocupatie: se adauga un cod COR apasand butonul din partea dreapta a campului iar din lista care apare
se selecteaza codul dorit si se apasa dublu click pe inregistrarea care se doreste a fi selectata
- Alte detalii: se completeaza cu alte informatii referitoare la contract (daca este cazul)

Dupa introducerea informatiilor se apasa butonul "Continuare > >" pozitionat in sectiunea din dreapta jos a ecranului.

4. In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Salariu brut: se completeaza valoarea salariului pentru salariat pe contractul inregistrat
- Sporuri salariale: se adauga sau se sterg sporuri folosind butoanele "Adaugare spor" sau "Stergere spor"

5. Dupa introducerea informatiilor se apasa butonul "Continuare > >" pozitionat in sectiunea din dreapta jos a ecranului.
In ecran se completeaza urmatoarele informatii:
- Data la care produce efecte: se selecteaza din controlul de data calendaristica data la care se introduc datele.

Pentru a finaliza operatia de adaugare se apasa butonul "Salveaza". In cazul in care campurile obligatorii nu au fost completate utilizatorul va fi avertizat.

Aceste informatioi le gasiti in manualul de utilizare a REVISAL-ului . Se poate accesa din
? afisat in dreapta sus a ecranului dupa deschiderea programului.