Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Se poate anula ITP-ul in acest caz?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Se poate anula ITP-ul in acest caz?

Se poate anula ITP ul,daca in urma unui accident usor,cu victima,la verificarea masinii de catre cei de la RAR,s-au depistt joc la capatul de bara directie stanga si la capatul de bara directie dreapta?Este normal sa se anuleze ITP-ul,pentru aceste probleme depistate la verificare?ITP-ul il aveam valabil pana in noiembrie 2014.Multumesc celor care vor si-mi pot oferi un raspuns.
Daca masina nu mai corespunde din punct de vedere tehnic, este normal sa fie anulata inspectia tehnica periodica chiar daca nu a fost implinit termenul de valabilitate.
Stefan Bicov, Avocat
Celor carora li se depisteaza diverse probleme tehnice la masina,in urma controlului celor de la RAR,in 99%din cazuri li se retine certificatul de inmatriculare fara a li se anula ITP-ul.Nu inteleg de ce in cazul meu,s a anulat ITP ul.Intr-adevar s-au depistat aceste probleme majore,asa cum au bifat ei in raport dar nu probleme periculoase.Deci...nu stiu daca ei au procedat corect,anulandu-mi ITP-ul pentru aceste 2 probleme depistate.D-voastra,ce ziceti?Va multumesc.
Pentru deficiente la sistemele de siguranta,se blocheaza numarul de inmatriculare,indiferent daca exista ITP in perioada de valabilitate
Nu este necesar a se constatata existenta de deficiente la sistemele de siguranta auto, numai urmare unor evenimente pe drumurile publice,verificarea putand avea loc aleatoriu de echipele RAR-ARR
Ordinul MTCT nr. 2.133 din 8 decembrie 2005 pentru aprobarea Reglementărilor privind certificarea încadrării vehiculelor rutiere înmatriculate în normele tehnice privind siguranţa circulaţiei rutiere, protecţia mediului şi în categoria de folosinţă conform destinaţiei, prin inspecţia tehnică periodică – RNTR 1

Art. 18. - (1) Reverificarea unui vehicul prevăzută la art. 3, alin. (7), lit. c) se poate efectua cu ocazia prezentării acestuia la RAR pentru efectuarea activităţilor pentru care RAR este abilitat prin legislaţia în vigoare.
(2) Stabilirea oportunităţii reverificării unui vehicul se realizează numai de personalul RAR abilitat în acest scop.
(3) Reverificarea unui vehicul se efectuează numai de personal RAR atestat pentru activitatea de ITP şi abilitat în acest scop.
(4) Reverificarea unui vehicul constă în:
a) verificarea sistemului de frânare, în cazul constatării de către inspectorul RAR, în timpul conducerii vehiculului, a unei eficacităţi reduse a sistemului de frânare;
b) verificarea sistemului de direcţie, în cazul constatării de către inspectorul RAR, în timpul conducerii vehiculului, a unui joc excesiv în sistemul de direcţie;
c) verificarea emisiilor poluante, în cazul constatării vizuale de către inspectorul RAR, în timpul funcţionării motorului, a fumului în exces de orice culoare;
d) verificarea tubulaturii de evacuare, de reducere a emisiilor şi a amortizoarelor de zgomot, în cazul constatării auditive de către inspectorul RAR, în timpul funcţionării motorului, a unor zgomote anormale;
e) verificarea punţilor, suspensiei, şasiului sau caroseriei, după caz, în cazul constatării auditive de către inspectorul RAR, în timpul deplasării vehiculului, a unor zgomote anormale;
f) verificarea caroseriei, în cazul constatării vizuale de către inspectorul RAR a unor coroziuni străpunse.
(5) Reverificarea unui vehicul se efectuează conform Planurilor de operaţiuni precizate prin prezentele reglementări.
(6) În cazul în care la un vehicul reverificat conform prevederilor alin. (4) şi (5) se constată de către inspectorul RAR defecte majore sau defecte periculoase conform Planurilor de operaţiuni prevăzute prin prezentele reglementări, inspectorul RAR procedează la anularea ITP. De asemenea, inspectorul RAR procedează la anularea ITP, fără efectuarea unei reverificări a vehiculului, în cazul în care vehiculul prezintă defecte evidente vizual şi care se încadrează în categoria defectelor majore sau defectelor periculoase conform Planurilor de operaţiuni prevăzute prin prezentele reglementări.
multumesc mult d-le Cyan