Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Hartie incredintare autoturism intr-o anumita data
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Hartie incredintare autoturism intr-o anumita data

Buna ziua! Astazi a venit un plic de la politie pentru tata, proprietarul masinii, in care i se cere sa trimita in 5 zile datele conducatorului auto dintr-o anume data si ora, caruia i-a incredintat masina, adica eu.
In acea data si la acea ora singura neplacere(incident) din trafic a fost urmatoarea: eram in oras, 3 benzi pe sens, libera strada doar masini in fata mea care au demarat de la un semafor si rulau cu 70-80 iar eu dupa ei. In apropiere de o trecere de pietoni, desi m-am uitat din timp pe capetele trecerii, o masina din fata a franat brusc si s-a bagat in spatele celei din fata. Eu am franat si am trecut pe a 3-a banda dar masina nu s-a oprit. Era un barbat in varsta pe trecerea de pietoni care s-a oprit cand a vazut ca masina mea nu se opreste , eu am trecut cu frana calcata dupa care daca nu l-am atins... mi-am continuat drumul .
Nu era nicio politie, in nicio directie. E posibil sa fi facut reclamatie/plangere pietonul si mi-a luat nr de inmatriculare? Daca da....la ce sa ma astept?
Scenarii pot fi multe.
Nu veti putea afla raspunsul decat in momentul in care veti fi invitat la politie.
Daca era de "rau" venea politia acasa.