Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cu 2 ore persoana in somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cu 2 ore persoana in somaj

Buna ziua,
As dori sa stiu daca pot angaja o persoana cu program de 2 ore, tinand cont ca este in ultima luna de somaj?
1. Puteti sa-i faceti un contract individual de munca cu timp partial (2 ore pe zi) dar cu data angajarii ii va inceta plata indemnizatiei de somaj.

2. Daca ii veti da un salariu mai mic decat indemnizatia de somaj e mai bine sa stea sa termine perioada de somaj si apoi sa-i faceti angajarea.

3. Dar daca persoana vrea sa se angajeze atunci este dorinta sa si puteti sa ii faceti angajarea.
II puteti incheia fie un c.i.m. pe durata determinata sau pe durata nedeterminata cu timp partial de 2 ore/zi.