avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cu 2 ore persoana in somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cu 2 ore persoana in somaj

Buna ziua,
As dori sa stiu daca pot angaja o persoana cu program de 2 ore, tinand cont ca este in ultima luna de somaj?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:03, 3 August 2013
1. Puteti sa-i faceti un contract individual de munca cu timp partial (2 ore pe zi) dar cu data angajarii ii va inceta plata indemnizatiei de somaj.

2. Daca ii veti da un salariu mai mic decat indemnizatia de somaj e mai bine sa stea sa termine perioada de somaj si apoi sa-i faceti angajarea.

3. Dar daca persoana vrea sa se angajeze atunci este dorinta sa si puteti sa ii faceti angajarea.
II puteti incheia fie un c.i.m. pe durata determinata sau pe durata nedeterminata cu timp partial de 2 ore/zi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu si ajutor de somaj cgoras cgoras Am angajat cu contract pe durata nedeterminata 8 ore/zi o persoana care era la data angajarii in somaj. Acum primeste si salariu, dar si 30% din ajutorul de ... (vezi toată discuția)
Informatie vmire vmire momentan sunt in somaj urmeaza sa incetez somajul si sa ma angajez.viitorul sef m-a atentiont ca o sa imi faca ctr pe perioada nedeterminata dar ca in caz ca e ... (vezi toată discuția)
Program munca emy2001 emy2001 Buna ziua,am si eu o nelamurire se poate efectua un program de lucru 24/48 ore si cu un sal minim pe economie a 2 intrebare ar fi dupa cat timp de la semnarea ... (vezi toată discuția)