Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pret neserios?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pret neserios?

Pretul dintr-un contract de v-c mai mic decat cel din precontract (inscris sub semnatura privata: cumparator, vanzator, agentie) poate fi considerat pret neserios? Daca da, precontractul poate fi folosit in instanta de agentie pentru demonstrarea pretului neserios?

Multumesc anticipat.
Pretul neserios poate fi invocat numai de partile contractului. Agentia nu este parte.
Stimat forumst,

Mai mult decât atât, ceea ce arătați dvs reprezintă, în opinia mea, mai degrabă o negociere decât un preț neserios.

În Noul Cod Civil - prețul neserios (prețul fictiv) este definit ca fiind: într-atât de disproporţionat faţă de valoarea bunului, încât este evident că părţile nu au dorit să consimtă la o vânzare - Art. 1665.

Cam tot astfel se arăta și în doctrină : preţul este serios atunci când nu este derizoriu (infim), atât de disproporţionat în raport de valoarea lucrului vândut încât să nu existe preţ. Seriozitatea fiind o chestiune de fapt, este lăsată la aprecierea instanţei - F. Deak

Prin urmare, nu prea văd ce ați putea face, în sensul întrebării postate.

Cu stimă.
Multumesc pentru raspunsurile Dvs.
Ptr. dl. Andrei Griroriu, ultima fraza: eu nu incerc sa fac nimic, sunt cumparatorul. Agentia ma ameninta cu pretul neserios si denuntarea de fals in declaratii si evaziune fiscale.
geo125879, utilizator