avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatii - Care este venitul pentru baza de calcul?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatii - Care este venitul pentru baza de calcul?

Buna ziua,
Daca veniturile reale are unei mamici sunt urmatoarele.

pana iulie inclusiv= salariu
august, septembrie= indemnizatie concediu de risc
octombrie-februarie - indemnizatie concediu de lauzie
martie - indemnizatie concediu de crestere

Care sunt veniturile luat in considerare in baza de calcul pentru fiecare din indemnizatii ? Si cat anume

Ex:
Pentru concediu de lauzie, se considera venitul din ultimele 6 luni ca:
-a) venit din salarii - toate cele 6 luni
-b) 4 luni, venit din salarii + 2 luni venit din indemnizatia de risc - in acest cat ce valoare se ia in calcul pentru indemnizatia de risc: brutul sau netul?

La fel si pentru indemnizatia de crestere va rog.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:58, 5 August 2013
1. - Pentru calcularea indemnizatiei pentru concediu medical (inclusiv concediul de risc maternal sau cel de sarcina si lauzie) se au in vedere veniturile brute din cele 6 luni premergatoare fiecaruia dintre concedii (conform statelor de plata).
- In aceste venituri intra cele provenite din salariu si din indemnizatiile pentru concediile medicale anterioare.

2. - Pentru indemnizatia pentru concediu crestere copil se iau in calcul veniturile nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Si in aceste venituri intra cele provenite din salariu si din indemnizatiile pentru concediile medicale de orice fel din cele 12 luni eligibile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie maternitate 2014 andreeaned andreeaned Buna ziua.Eu lucrez de 6 ani.Daca se intampla ca in perioada urmatoare sa intru in somaj si in aceasta perioada o sa am un copil ce venituri o sa imi fie luate ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil Ellamy Ellamy Buna ziua as dori sa stiu si eu cum se calculeaza indemnizatia ptr copil,tinand cont ca pana in octombrie 2014 am avut un salariu de 1379brut,din noiembrie s a ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal marusia80m marusia80m Buna ziua, as vrea sa stiu daca procentul de 85 % de la concediu prenatal si cel pentru cresterea copilului se calculeaza din venitul net sau 85 % din venitul ... (vezi toată discuția)