Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatii - Care este venitul pentru baza de calcul?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatii - Care este venitul pentru baza de calcul?

Buna ziua,
Daca veniturile reale are unei mamici sunt urmatoarele.

pana iulie inclusiv= salariu
august, septembrie= indemnizatie concediu de risc
octombrie-februarie - indemnizatie concediu de lauzie
martie - indemnizatie concediu de crestere

Care sunt veniturile luat in considerare in baza de calcul pentru fiecare din indemnizatii ? Si cat anume

Ex:
Pentru concediu de lauzie, se considera venitul din ultimele 6 luni ca:
-a) venit din salarii - toate cele 6 luni
-b) 4 luni, venit din salarii + 2 luni venit din indemnizatia de risc - in acest cat ce valoare se ia in calcul pentru indemnizatia de risc: brutul sau netul?

La fel si pentru indemnizatia de crestere va rog.

Multumesc
1. - Pentru calcularea indemnizatiei pentru concediu medical (inclusiv concediul de risc maternal sau cel de sarcina si lauzie) se au in vedere veniturile brute din cele 6 luni premergatoare fiecaruia dintre concedii (conform statelor de plata).
- In aceste venituri intra cele provenite din salariu si din indemnizatiile pentru concediile medicale anterioare.

2. - Pentru indemnizatia pentru concediu crestere copil se iau in calcul veniturile nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Si in aceste venituri intra cele provenite din salariu si din indemnizatiile pentru concediile medicale de orice fel din cele 12 luni eligibile.