Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli judecata

Buna ziua.
De curand am primit o rezolutie de la parchet in care citez:
DISPUN:
Neinceperea urmaririi penale fata de numitul X sub aspectul savarsirii infractiunii de furt calificat,prev. de art. 210 . al.1 din C. pen. raportat la art. 208 al.1, art.209 al.1 lit.g din c. pen., intrucat lipseste plangerea prealabila a persoanei vatamate.
In temeiul disp. art. 192 al.3 C.p.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat raman in sarcina acestuia.
Eu ma constitui parte vatamata in acest caz.
Am depus plangere,hotul a fost gasit si am retras plangerea deoarece mi-am recuperat prejudiciul.
Intrebarea e:
cheltuielile de judecata le suport eu,vatamatul, sau paratul?
Nu, cheltuielile raman in sarcina statului asa cum se arata in rezolutia procurorului.