avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli judecata

Buna ziua.
De curand am primit o rezolutie de la parchet in care citez:
DISPUN:
Neinceperea urmaririi penale fata de numitul X sub aspectul savarsirii infractiunii de furt calificat,prev. de art. 210 . al.1 din C. pen. raportat la art. 208 al.1, art.209 al.1 lit.g din c. pen., intrucat lipseste plangerea prealabila a persoanei vatamate.
In temeiul disp. art. 192 al.3 C.p.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat raman in sarcina acestuia.
Eu ma constitui parte vatamata in acest caz.
Am depus plangere,hotul a fost gasit si am retras plangerea deoarece mi-am recuperat prejudiciul.
Intrebarea e:
cheltuielile de judecata le suport eu,vatamatul, sau paratul?
Cel mai recent răspuns: Manole Dumitru , utilizator 16:34, 6 August 2013
Nu, cheltuielile raman in sarcina statului asa cum se arata in rezolutia procurorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este mai bine sa imi retrag plangerea penala depusa la judecatorie? ContSters282078 ContSters282078 Buna ziua. Am primit Neinceperea Urmaririi Penale si de la Politie si de la Prim Procuror, pe motiv ca am depus cu 2 luni intarziere plangerea penala, martorii ... (vezi toată discuția)
Infractiunea de denuntare calomnioasa LOREDANITA LOREDANITA Buna seara, Daca prin rezolutia procurorului s-a dispus neinceperea urmaririi penale, in temeiul art. 228 alin.6 C. proc. pen raportat la art.10 alin. 1 lit.d ... (vezi toată discuția)
Furt prin escaladare alina_vi alina_vi Pot considera ca este vorba de infractiunea de furt calificat , atunci cand furtul este comis prin escaladare, daca hotul a patruns in domiciliu pe usa ramasa ... (vezi toată discuția)