Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unchi decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unchi decedat

Am un unchi care a decedat acum cateva zile. Suntem 5 nepoti si sora lui. Cine mosteneste averea? Sora decedatului primeste tot sau se imparte si nepotilor? Sora decedatului are 3 copii, ei mostenesc ceva? Ceilalti 2 nepoti vin din partea unui frate decedat, ei ce primesc? Ma puteti ajuta? Inca o intrebare. Taxa de succesiune cat costa?
PS: Nu are testament.
Cazul tau ar putea sa nu fie expus complet. Dar in cazul ca acestiia ar fi singurele rude ale decedatului atunci sora decedatului primeste 50% iar cei 2 nepoti de pe fratele predecedat cate 25% fiecare.
Dar unchiul decedat nu are sotie? Nici copii? Nici parinti?
Adrian Copil, Consilier juridic
daca nu are descendenti in linie dreapta mostenesc colateralii.
prin urmare si sora si nepotii mostenesc pe unchiul decedat. nepotii vin la mostenire prin reprezentarea parintelui decedat.
asta inseamna ca cei trei frati ar primi cote agale, iar pentru cei doi frati decedati urca in locul lor nepotii si culeg cota parintelui lor prin reprezentare. nicidecum nu i-a un frate 50 si restul cate 25 la suta.
av zaharia f.
AVOCAT ZAHARIA CALIN FLORIN, Avocat
Parintii si sotia au murit, copii nu a avut.
ZFCALIN a scris:

nicidecum nu i-a un frate 50 si restul cate 25 la suta.
av zaharia f.

Evident domnule avocat. Citeste insa cu atentie. Sunt 5 nepoti. Sora decedatului are 3 fii iar fratele predecedat al lui de cujus are 2 descendenti. Rezolva acum spetza si vezi ca vine 50-25-25. Sau poate am uitat eu matematica ...
Inca ceva, In anul 2007 i-am donat unchiului meu un teren, daca nu a fost vandut se imparte si acesta sau se reintoarce donatia?