Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Dreptul la diurna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Dreptul la diurna

Buna ziua.
Am si eu o nelamurire legata de acordarea diurnei, in cazul unei persoane care lucreaza la o firma de transport. Firma inchiriaza masina cu tot cu soferi unei firme de turism. In pachetul de turism cazarea si masa, cateodata sunt incluse. In acest caz soferii mai primesc diurna pentru deplasarea in strainatate de la transportator? Multumesc.
ContSters142942, utilizator
Inteleg ca e vorba de o firma de transport persoane .

Legal diurna se acorda pentru toate zilelele in care soferul este plecat in cursa.

Practic insa se incheie o intelegere cu soferii cu privire la cuantumul acesteia .

Nu cred ca ar mai merge vreunul , daca ar sti ca nu i se mai plateste diurna, parerea mea, chiar daca ar primi masa si cazare.