Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PARTAJ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PARTAJ

In cazul in care se pronunta divortul dar nu se face partajul acum, ci dupa 1 an, se mai pot imparti si conturile bancare ale unuia dintre soti? Ma refer la conturile bancare existente pana la momentul divortului.
partajul se poate face si dupa 10 ani, oricum este o actiune solitara, numai ca se i-au in calcul "datele problemei" la momentul actiunii .
Dumneavostra spuneti ca se iau datele problemei in momentul in care se face partajul.Adica , presupunand ca, dupa divort, eu cumpar un imobil si fostul sot isi depune banii la banca, se impart si acestea?
La partaj se vor avea in vedere doar bunurile comune, deci cele dobindite de fostii soti in timpul casatoriei. Ceea ce dobindesc fostii soti, dupa raminerea definitiva a hotaririi de divort sint bunuri exclusive ale fiecaruia si nu au cum sa mai fie partajate.
In cazul in care, dupa divort, dar pana se face partajul, sotul vinde masina cumparata in timpul casniciei si scoate banii din cont ce se poate face?
trebuie sa dovediti existenta bunurilor dobandite in timpul casatoriei