Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Completarea D205 - Salariatii detasati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Completarea D205 - Salariatii detasati

Buna ziua,

Am un salariat detasat la o alta unitate. Noi am depus declaratia 205 pe 0, intrucat la noi contractul este suspendat in baza detasarii. Salarizarea se face de catre unitatea la care s-a facut detasarea.

Cine are obligatia de a depune declaratia 205 cu sumele aferente impozitelor retinute pe salariul angajatilor: unitatea care a facut detasarea sau cea la care s-a facut detasarea?

Multumesc!
OPANAF 52/2012:

Pentru salariatii care au fost detasati la o alta unitate, declaratia se completeaza de catre unitatea care a încheiat contractele de munca cu acestia. În situatia în care, plata venitului salarial se face de unitatea la care salariatii au fost detasati, angajatorul care i-a detasat comunica angajatorului la care acestia sunt detasati date referitoare la deducerea personala la care este îndreptatit fiecare salariat, precum si eventualele modificari ale acesteia aparute în cursul anului. Pe baza acestor date, unitatea la care salariatii au fost detasati întocmeste statele de salarii, calculeaza impozitul si transmite lunar unitatii de la care au fost detasati informatii privind venitul brut realizat, alte deduceri,venitul bazã de calcul, precum si impozitul retinut pentru angajat, în scopul completãrii declaratiei.

Deci d-voastra depuneti D205. In cazul d-voastra depuneti D205 rectificativa.

mai multe detalii aici: [ link extern ]
Multumesc frumos!
Am regasit si eu aceasta informatie, insa, in acelasi timp am regasit HG 84/06.03.2013: “ Declaratiile privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit pentru angajatii care au fost detasati la o altă entitate se completează de către angajator sau de către plătitorul de venituri din salarii în cazul în care angajatul detasat este plătit de entitatea la care a fost detasat.” Eu inteleg din aceasta fraza ca, in situatia in care plata salariului angajatilor detasati se face de catre unitatea la care s-a facut detasarea, atunci D205 se depune de angajatorul unde sunt detasati salariatii. Oricum, daca aceasta este interpretarea corecta a textului de mai sus, modificarea respectiva a intrat in vigoare dupa data limita de depunere a D205, respectiv 28.02.13.
Loredana_84 a scris:

Multumesc frumos!
Am regasit si eu aceasta informatie, insa, in acelasi timp am regasit HG 84/06.03.2013: “ Declaratiile privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit pentru angajatii care au fost detasati la o altă entitate se completează de către angajator sau de către plătitorul de venituri din salarii în cazul în care angajatul detasat este plătit de entitatea la care a fost detasat.” Eu inteleg din aceasta fraza ca, in situatia in care plata salariului angajatilor detasati se face de catre unitatea la care s-a facut detasarea, atunci D205 se depune de angajatorul unde sunt detasati salariatii. Oricum, daca aceasta este interpretarea corecta a textului de mai sus, modificarea respectiva a intrat in vigoare dupa data limita de depunere a D205, respectiv 28.02.13.

Nu este singura inadvertenţă. HG 84 / 2013 a intrat in vigoare 14 martie 2013 si prevede intradevar ce spuneti.

Pe net este si un comunicat ANAF in care se spune ce am spus mai sus.

Desi daca ma gandesc corect e cum prevede acum HG 44/2004 - modificata da HG 84/2013:

125. Declaraţiile privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit pentru angajaţii care au fost detaşaţi la o altă entitate se completează de către angajator sau de către plătitorul de venituri din salarii în cazul în care angajatul detaşat este plătit de entitatea la care a fost detaşat.

126. În situaţia în care plata venitului salarial se face de entitatea la care angajaţii au fost detaşaţi, angajatorul care a detaşat comunică plătitorului de venituri din salarii la care aceştia sunt detaşaţi date referitoare la deducerea personală la care este îndreptăţit fiecare angajat.

Pe baza acestor date plătitorul de venituri din salarii la care angajaţii au fost detaşaţi întocmeşte statele de salarii şi calculează impozitul, în scopul completării declaraţiei privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit.

Dar a venit ceva de la ANAF ca nu ati depus corect D205?
Ioan Petru Butariu, Contabil
Nu am primit nicio instiintare de la ANAF din care sa reiasa ca au fost depuse incorect declaratiile 205, dar intrucat nu cred ca exista o corelare reala la ei in sistem intre D112 (unde se declara impozitul lunar) si D205, nici nu cred ca vom primi o astfel de instiintare. Dar as vrea sa fac rectificativa, tocmai ca urmare a faptului ca am remarcat eu ca nu e in regula :)
Multumesc frumos pentru informatii!
Exista corelare in sistemul ANAF intre D112 si D205. (La una din firmele la care tin contabilitatea am primit o astfel de instiintare). Daca nu ati declarat aceleasi sume in ambele declaratii trebuie sa faceti rectificare.