Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificarea functiei pentru perioada determinata prin ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificarea functiei pentru perioada determinata prin act aditional

Un salariat este angajat cu CIM nedeterminat pe functia de economist. Prin Hotarare a Cons. de Administratie acesta este numit director ec. pe perioada determinata (01.01.2013-30.06.2013), motiv pt. care i se incheie act aditional de modificare a CIM (functie si salariu) pentru perioada in care ocupa functia de Director Ec.
In perioada in care ocupa functia de director economic, acesta intra in concediu medical ( 01.04.2013) pentru o durata de timp care depaseste perioada cat era numit pe functia de director.
Cum va fi remunerat acest salariat dupa 30.06.2013 ( cand expira termenul de numire pe functia de director) daca CIM si implicit actul aditional prin care i-a fost schimbata functia sunt suspendate pt. incapacitate temporara de munca?
Multumesc.
Actul aditional este pe perioada determinata astrfel ca efectul sau inceteaza de drept la data pentru care este incheiat indiferent daca salariatul este in concediu medical sau nu.
Un act incheiat pe durata determinata nu isi produce efecte decat pentru perioada respectiva.
adelaida_07, utilizator
Art.49 (6) C.mun. prevede , in cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.
Asadar, dupa incetarea perioadei pt. care a fost numit Director Economic revine la salariul pe care-l avea pentru functia de economist.
Este legala incheierea unui astfel de acti aditional de modificare a functiei pe perioada determinata?
Asa ceva nu este prevazut in Codul Muncii .
Procedura, intr-o astfel de situatie, ar fi :
- se incheie act aditional de modificare functiei incepand cu data de 01.01.2013 - director economic
- se incheie act aditional de modificare functiei incepand cu data de 01.07.2013 - economist
De ce nu s-ar putea incheia un act aditional pentru ocuparea unei functii pentru o durata determinata?
Presupunand ca titularul functiei este in imposibilitatea de a exercita functia pe o durata determinata unde este interzisa ocuparea acesteia de o alta peroana pentru timpul respectiv?