avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Retinere copil in Franta de catre tata, fara sa aiba ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Retinere copil in Franta de catre tata, fara sa aiba custodie

Buna ziua,
am nevoie de un sfat.
Copilul meu pleaca de cativa ani in fiecare vacanta cu tatal lui francez in Fr, la sotia acestuia si se intorc, tata si fiu, la reinceperea scolii.
In 2009 la Consulatul francez de la noi, am semnat actele pentru a avea cetatenie dubla, dar domiciliul lui e in Romania, este nascut aici si are resedinta in Franta.
Au plecat ca de obicei in vacanta in data de 26.06.2013 pentru a se intoarce in septembrie inainte de inceperea scolii.
Dar luni m-am trezit ca mi s-a adus cu aviz de primire un dosar....de la un cabinet de avocati francezi, care continea cererea de custodie a tatalui fiului meu, depusa la Tribunalul de Grasse. A fost socul vietii mele, n-am apucat decat sa citesc titlul...ca am inteles.
In aceasta perioada l-a inscris deja si la colegiu....el fiind deja de un an inscris la CNED, scoala la distanta de la Toulouse...invata in paralel cu scoala romaneasca. si cred ca astfel a facut trecerea la zi, ca in mod normal ii era necesara foaia matricola de aici, si nu stiu ce a mintiut acolo, cum a dovedit ca...aici trece in clasa a 5-a iar acolo in a 6-a.
Tatal fiului meu e in intretinerea nevestei, fiind inregistrat ca administrator in Romania, astfel neavand dreptul desi are varsta, la pensie pana cand se finalizeaza insolventa societatii.
Sotia dansului are 70 de ani..., cancer de pile latent, artrita ...excrescente care ii ies din omoplati si-i taie muschii, ligamente, tinand-o imobilizata luni, dupa operatie.
Tatal lui de la, hipertensiune, hipertiroidism, glaucom, ulcer, enteroloclita, cardiac, artera femurala subtiata si scurgeri de sange in pulpa dreapta, probleme cu coloana, cca 20 de medicamente am ale lui aici.
Am depus o plangere penala pentru retinere copil in Franta pana la decizia unui judecator, legea franceza transmisa de politistul din localitatea unde ei locuiesc spune ca..copilul trebuie sa fie la domiciliul lui, la mama lui, fiind minor, pana in momentul deciziei unui judecator.
Plangerea depusa aici, mi-a fost ceruta de catre politia de acolo...am cerut aici o copie si-am trimis-o in Franta.
Mi s-a spus ca va fi trimisa la procurorul Frantei pentru a respinge cererea de custodie. Sunt in asteptare, am trimis un e mail politiei pentru a vedea cum stau lucrurile, in dimineata asta, dar fiind duminica...
Tatal fiului meu a facut acest lucru stiind ca dintr-un salariu nu voi putea sa ma lupt cu un proces in Franta, cauza din punctul lui de vedere fiind castigata.
Copilul, daca tatal lui nu mai vrea sa vina, nu mai vrea sa vina nici el, prin lipsa tatal a reusit sa-l ataseze foarte tare de el...crescandu-l mai mult singura.
Am sunat la Consulatul francez, Ambasada noastra din Franta...la Ministerul de externe, toti ma sfatuiesc dar masuri nu ia nimeni pentru incalcarea legii...toti spun ca trebuie sa angajez un avocat pe care sa-l plimb prin Franta,
iar eu nu-mi permit dintr-un salariu, pe asta mizand si tatal copilului.
In consecinta, am nevoie de sfatul dumneavoastra.
Va multumesc,
Cu consideratie, Felicia Ciuclea.
Doamna,

Daca tatal este francez si nastera a fost declarata pe langa Consulatul francez copilul dumneavoastra este francez din punctul de vedere al administratiei franceze.
Deci este francez locuind cu tatal in Franta. Dubla cetatenie da drepturi pe teritoriul Romaniei. Faptul ca s-a nascut in Romania e un detaliu...Putea sa se nasca si in Grecia, avand tatal francez si fiind declarat ca atare la consulat, dpdp al administratiei franceze tot francez ramane.
Neavand specificat pe divort sau pe o hotarare judecatoreasca domiciliul copilului ca fiind la domiciliul dumneavoastra nu puteti face mai nimic sa-l faceti sa locuiasca cu dumneavoastra. Puteti cere un drept de vizita si sa cereti sa fiti reprezentata de un avocat francez pe teritoriul Frantei...

CNED-ul n-are nici o legatura. A fost o forma de echivalare a studiilor din Romania ca sa poata urma scoala la zi acolo. Nu va mai agatati de detalii cu scoala, nu avea nevoie de carnetul din Romania. Cned-ul este suficient pentru a integra scoala si oricum scoala fiind obligatorie ar fi integrat scoala si fara CNED...

Clasa a 6a in Franta este prima clasa de colegiu, echivalentul clasei a 5 a in Romania.

Colegiul (college) este format din: sixième, cinquième, quatrième, troisième, dupa care trebuie sa treaca examenul de " brevet des collèges", doar sa va spun ca a6ea e a 5a, a 5 a e a 6ea, urmeaza a 4a si apoi a treia. Nu cred sa va ajute cu ceva dar copilul nu a mintit si e normal sa fie intr-a sasea franceza in primul an de "collèges"...

In acest caz va trebuie un avocat francez care sa introduca cerere de drept de vizita pe langa Tribunalul din Grasse, chiar daca avand un avocat roman in Romania.

Bafta



Daca copilul a avut domiciliul in fapt in Romania inseamna ca nu l-a avut in Franta.

Faptul ca minorul cu tatal se afla in Franta nu inseamna ca minorul are domiciliul in Franta.

Problema domiciliului este esentiala in acest caz.

Deci, trebuie deschis procesul in Romania pentru ca in caz contrar pot aparea tot felul de probleme ulterioare.
Si ar cam trebui sa se grabeasca...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parasire domiciliu italia gabryelagl gabryelagl Buna ziua.am o problema f grava,de 2 ani locuesc cu sotul in It,cu fetita noastra de 3ani si baiatul de 15 ani din prima casatorie.problema grava este ca a ... (vezi toată discuția)
Ramanerea in tara cu minor cetatean italian alexuta32 alexuta32 as vrea sa aflu daca stie cineva,daca am sanse sa raman in tara cu copilu minor de 2ani,sa nu ma mai intorc in italia cu el unde e nascut si recunoscut de ... (vezi toată discuția)
Resedinta obisnuita a minorului marinka24 marinka24 seara buna care este residinta obisnuita a unui minor?,rezultat dintr-o casatorie (mama romanca,tatal italian),nascut in italia,dar numai la 2 luni transferit ... (vezi toată discuția)