Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de creanta sau dr. de superficie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de creanta sau dr. de superficie?

Situatia este urmatoarea:In timpul casatoriei pe terenul mamei sotului,ambii soti au construit o casa.In urma partajului ,sotia,a carei contributie este de 50% la construirea casei, va avea un drept de creanta ca urmare a investitiei facute in casa de pe terenul soacrei sau un drept de superficie?
Trebuie solicitat partajul in virtutea dreptului de proprietate asupra casei ca urmare a construirii in timpul casatoriei in mod egal.
Nu este cazul sa va complicati
Din probatoriul va rezulta ca sotii au construit casa impreuna.
Presupun ca exista acordul soacrei. Altfel, aceasta poate invoca accesiunea imobiliara (dreptul de proprietate asupra constructiei in virtutea calitatii de proprietar asupra terenului).

Asupra casei, sotia va dobandi dreptul de proprietate impreuna cu sotul ei, ca bun comun, ambii dobandind si dreptul de superficie asupra terenului daca au construit cu acordul proprietarului terenului.