Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, va rog sa ma ajutati, daca se poate, cu o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, va rog sa ma ajutati, daca se poate, cu o opinie privind ...

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati, daca se poate, cu o opinie privind urmatoarea situatie. Sotia mea a primit mostenire un teren de la parintii ei. Ne-am gandit sa construim (eu si sotia) o casa pe acest teren dorind ca acesta casa sa fie si pe numele ei si pe numele meu. Ne-a fost eliberat certificatul de urbanism, insa numai pe numele sotiei deoarece mostenirea terenului era pe numele ei si solicitarea pt certificat a fost facut in numele ei. Proiectul casei este tot numai pe numele ei. Suntem acum in situatia in care va trebui sa depunem dosarul pentru obtinerea avizului de constructive al casei. Se poate face ceva din acesta faza astfel incat la final casa sa figureze si pe numele sotiei si pe numele meu?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

O zi placuta,
Dragos
Fiind edificata in timpul casatoriei, casa va deveni automat bun comun.
Daca vreti neaparat sa figurati pe autorizatia de construire si dvs cu numele, trebuie fie ca sotia sa va dea (doneze) o cota din dreptul de proprietate asupra terenului, fie sa va constituie un drept de superficie asupra terenului (ca sa aveti dreptul sa construiti pe acesta si, implicit sa solicitati eliberarea unei autorizatii de construire pe numele dvs).
Va multumesc pentru raspunsul rapid.
Bun comun va fi considerat doar casa?
Pamantul, primit ca mostenire de la parintii ei in timul casatoriei noastre, va fi considerat tot bun comun?
Totusi, din punct de vedere legislativ care este diferenta intre varianta bunului comun dobandit in timpul casatoriei si varianta in care ambii soti figureaza ca proprietari ai casei construite impreuna in timpul casatoriei?

Va multumesc,
Dragos

MihailZC a scris:

Fiind edificata in timpul casatoriei, casa va deveni automat bun comun.
Daca vreti neaparat sa figurati pe autorizatia de construire si dvs cu numele, trebuie fie ca sotia sa va dea (doneze) o cota din dreptul de proprietate asupra terenului, fie sa va constituie un drept de superficie asupra terenului (ca sa aveti dreptul sa construiti pe acesta si, implicit sa solicitati eliberarea unei autorizatii de construire pe numele dvs).

Doar casa va fi considerat bun comun, dobandit (edificat) in timpul casatoriei. Cata vreme sotia nu va transmite o cota din dreptul de proprietate asupra terenului, acesta ramane bun propriu al sau, dobandit prin mostenire, chiar daca edificati o constructie - bun comun- pe acest teren. In aceasta situatie , in calitate de coproprietar al constructiei veti beneficia de un drept de superficie asupra terenului, in scopul edificarii si exploatarii locuintei.
Nu exista nici o diferenta intre dobandirea ca bun comun in virtutea faptului ca sunteti casatoriti si dobandirea ca bun comun prin emiterea unei autorizatii de construire pe ambele nume.
Daca autorizatia de construire se emite doar pe numele sotiei, dupa edificarea constructiei, la intabulare, pe langa autorizatie, proces verbal de receptie, certificat de atestare a edificarii, veti depune certificatul de casatorie si acordul sotiei privind intabularea ca bun comun.
@Dragos Retineti finalul si acordul sotiei privind intabularea ca bun comun.