avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intervenient in procesul de partaj dupa ce instanta a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intervenient in procesul de partaj dupa ce instanta a audiat martori

Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema: Sunt in proces de partaj cu fosta iar parintii ei sunt intervenienti in interes propriu. Intrebarea mea este poate fi si mama intervenient in nume propriu sau in favoarea mea avand in vedere ca sau audiat martorii si judecatorul s-a pronuntat pe Incheierea de admitere in principiu, iar la termenul urmator urmeaz sa se discute expertizele.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 18:05, 12 August 2013
Gasiti raspunsul la intrebarea dvs in urmatoarele articole

Alte persoane care pot lua parte la judecată
Art. 61 ncpc
Forme
(1) Oricine are interes poate interveni într-un proces care se judecă între părţile originare.

(2) Intervenţia este principală, când intervenientul pretinde pentru sine, în tot sau în parte, dreptul dedus judecăţii sau un drept strâns legat de acesta.

(3) Intervenţia este accesorie, când sprijină numai apărarea uneia dintre părţi.

Art. 62 -Intervenţia principală

(1) Cererea de intervenţie principală va fi făcută în forma prevăzută pentru cererea de chemare în judecată.

(2) Cererea poate fi făcută numai în faţa primei instanţe, înainte de închiderea dezbaterilor în fond.

(3) Cu acordul expres al părţilor, intervenţia principală se poate face şi în instanţa de apel.

Art. 63- Intervenţia accesorie

(1) Cererea de intervenţie accesorie va fi făcută în scris şi va cuprinde elementele prevăzute la art. 148 alin. (1), care se va aplica în mod corespunzător.

(2) Intervenţia accesorie poate fi făcută până la închiderea dezbaterilor, în tot cursul judecăţii, chiar şi în căile extraordinare de atac.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de interventie in sprijinul unei parti in proces robin2014 robin2014 fostul sot a inceput un proces de partaj, urmeaza primul termen la care am inteles ca se vor solicita administrarea probelor . intrebarea este simpla daca ... (vezi toată discuția)
Poate avocatul, în același proces civil, să fie concomitent avocatul pârâtului și intervenient accesoriu? BlackLeg BlackLeg Poate avocatul in acelasi proces civil sa fie concomitent avocatul piritului si intervenient accesoriu? (vezi toată discuția)
Procedura civila RaDracones RaDracones Buna ziua. Am descris pe scurt o speta in linkul de mai jos, dar mai am cateva intrebari legate de ... (vezi toată discuția)