Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire facuta de executor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire facuta de executor

Am o nelamurire referitoare la poprirea unui cont facuta de un executor judecatoresc.
Cu alte cuvinte am avut un cec de la un client pt care am primit respingere. Am ajuns la executor care a trimis bancilor ordine de poprire.
Banca la care clientul are cont mi-a raspuns ca nu poate executa poprirea caci clientul nu are contul deschis la unitatea teritoriala specificata de executor in hartii. Dar stiu ca are cont la banca respectiva pentru ca cecul a fost emis de acea banca.
Stie cineva care e legea in cazul popririlor. Unde ar trebui sa caut?
Ar trebui ca executorul sa trimita popriri la toate sediile bancilor? In cazul CEC ului ar fi vorba de mii de sedii.
NU am mai intalnit aceasta situatie dar banca zice ca asa ar fi trebuit sa fac.

Multumesc
craft, utilizator
Va rog ajutati-ma caci nu inteleg de ce banca refuza sa faca poprirea.
gi-jane2, moderator
poate a avut cont la banca respectiva si l-a inchis ...
Inca il mai are deschis. Dupa multa cearta cu cei de la banca am reusit sa pun poprire pe contul clientului. Astept acum confirmareaen scrisa. Prblemema este ca mai bine de o luna banca a refuzat sa faca acest lucru. Desi legea zice ca banca este obligata sa dea raspuns in 5 zile , acesta a venit in peste 2 saptamani cu refuz.
daca sunteti sigur ca are cont si a avut miscare in cont at puteti cere incuvintarea executarii tertului poprit pentru sumele eliberate catre debitor de la data de cand tertul poprit i-a fost transmisa adresa de poprire.