Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Loc de veci Ghencea civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Loc de veci Ghencea civil

Am o mostenire inca nedezbatuta in urma mortii tatalui si a fratelui meu,care consta in doua locuri de veci in cimitirul ghencea civil.trebuie sa ma prezint la notar cu nepotii in numar de trei si cumnata mea dar cei trei nepoti nu sunt de gasit.ce pot face in aceasta situatie.

(Interventie moderator:Va rugam sa nu mai scrieti cu majuscule, acest fapt contravine regulamentului forumului)

AV. GABRIELA GERBER, Avocat
1-Rugam respectati regulamentul prezentului forum si nu postati topicuri cu majuscule
2-Dvs detineti titlu de proprietate asupra locului de inhumare ,sau contract de concesiune ?
De regula ,administratia cimitirelor acorda locuri de inhumare in baza contractului de concesiune,astfel incat titularul acestuia nu detine calitatea de proprietar asupra locului ,ci numai de concesionar respectiv detine dreptul de folosinta pentru a anumita perioada mentionata in contract
Posibilitatea concesionarii locului in cazul decesului titularului de contract ,difera intre administratiile cimitirelor ,fiecare avand regulament de ordine interioara aparte
Exista administratii de cimitire care prevad prin regulament,posibilitatea transmiterii dreptului de folosire asupra locului de inhumare prin donatie intre rudele titularului contractului de concesiune
Sunt administratii de cimitire care au regim inchis ex Bellu si care,in cazul decesului titularului contractului de concesiune permit folosirea in continuare de catre membrii aceleiasi familii numai prin incheierea de nou contract de concesiune
3-Analizati atent documentul emis de administratia cimitirului,iar pe verso parcurgeti conditiile de preluare a dreptului de folosire in cazul decesului titularului locului de inhumare
ynocentta, utilizator
Multumesc pentru informatii.Intradevar eu am un act de concesiune care este pe numele tatalui meu,decedat in anul 2011.Mama este decedata si ea cu mult timp inaintea tatalui meu.fratele meu a decedat si el la o saptamana dupa decesul tatalui....deci dezbaterea concesiunii locurilor de veci (pentru ca sunt 2.)a ramas sa fie facuta intre mine,cumnata mea si nepotii mei.Locurile sunt la cimitirul Ghencea civil si administratia nu vrea sa-mi mai primeasca taxa anuala decat daca rezolv problema asupra calitatii mele de urmas al tatalui meu care avea concesionate cele doua locuri de veci.Din cauza ca nepotii sunt plecati din tara notarul nu poate sa ne faca dreptul de mostenire a unui loc pe numele meu si un loc pe numele cumnatei care imparte si cu copii cel de al 2-lea loc de veci .In aceasta situatie va rog respectuos sa-mi spuneti ce ar trevbui sa fac pentru a nu pierde locurile de veci unde sunt inmormantati rudele familiei mele, parintii si fratele.
Nepotii sa dea procura pt reprezentare la dezbaterea succesiunii la Consulatul Romaniei din Tara unde se afla si apoi dezbateti succesiunile, alta posibilitate nu exista.