avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire loc de veci

Buna ziua, Numele meu este Ioana.
Tatal meu este titular al unui act de concesiune pentru un loc de veci la Bellu. Tata a decedat acum 12 ani, iar acum mama mea este in posesia actului de concesiune, care este in continuare pe numele tatalui meu. Dorim sa il deshumam pe tata si sa il mutam in alt loc si apoi sa vindem locul de veci de la Bellu. Intrebarea mea este: Cine este mostenitorul cu drept de a vinde locul de veci? Este numai mama mea, sau am si eu drept la jumatate din valoarea locului de veci, fiind fica titularului?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:18, 25 Octombrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Pentru a vinde acel loc de veci trebuie sa dezbateti succesiunea de pe urma tatalui.
la dezbaterea succesiunii veti constata si dreptul dumneavoastra asupra acelui bun.
Daca bunul a fost bun propriu al tatalui (achizitionat inaintea casatoriei sau primit mostenire) atunci cotele sunt:
- mama 1/4 si dumneavoastra 3/4 din INTREG BUNUL.
Daca bunul a fost bun comun atunci cotele sunt:
- mama 5/8 si dumneavoastra 3/8 din INTREG BUNUL.
Va multumesc pentru raspunsul detaliat si prompt.
Fiecare administratie de cimitir,prin regulamentul de ordine interioara prevede concret cazurile in care locurile de inhumare pot fi instrainate
In cazul dv fiind vorba despre contract de concesiune loc de inhumare,dv nu detineti calitatea de proprietar asupra locului,respectiv nu puteti desfasura acte si actiuni cu scopul tranzactionarii locului de inhumare
Mai mult,cimitirul Serban Voda=Bellu ,este cimitir cu regim special,care nu permite instrainarea locurilor de inhumare decat in anumite conditii stricte
Nici mama dv nici dv nu puteti vinde locul d einhumare ,nu aveti calitatea de proprietar asupra locului de veci,ci acea de concesionar respectiv aveti dreptul de folosinta limitata conform limita prevazuta in contractul de concesiune
Aveti dreptul sa efectuati deshumarea ,dar fara a avea calitatea si dreptul de a vinde locul de veci

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate afla daca un loc de veci a fost vindut Iohanna Iohanna Buna ziua, Mama mea are pe numele ei un act de concesiune pentru un loc de veci la Cimitirul Bellu. Mama este in viata, dar senila. In ultimul timp nu vrea sa ... (vezi toată discuția)
Loc de veci ghencea civil alexandru57 alexandru57 Am o mostenire inca nedezbatuta in urma mortii tatalui si a fratelui meu,care consta in doua locuri de veci in cimitirul ghencea civil.trebuie sa ma prezint ... (vezi toată discuția)
Adeverinta de valoare a locului de veci!!! Chinezoaica Chinezoaica Buna Ziua!Mi-am depus actele pentru succesiune unde mi s-a cerut sa aduc si adeverinta de valoare a locului de veci,actul de concesiune il am,dar trebuie sa ... (vezi toată discuția)