Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire loc de veci

Buna ziua, Numele meu este Ioana.
Tatal meu este titular al unui act de concesiune pentru un loc de veci la Bellu. Tata a decedat acum 12 ani, iar acum mama mea este in posesia actului de concesiune, care este in continuare pe numele tatalui meu. Dorim sa il deshumam pe tata si sa il mutam in alt loc si apoi sa vindem locul de veci de la Bellu. Intrebarea mea este: Cine este mostenitorul cu drept de a vinde locul de veci? Este numai mama mea, sau am si eu drept la jumatate din valoarea locului de veci, fiind fica titularului?
Multumesc.
Buna ziua,
Pentru a vinde acel loc de veci trebuie sa dezbateti succesiunea de pe urma tatalui.
la dezbaterea succesiunii veti constata si dreptul dumneavoastra asupra acelui bun.
Daca bunul a fost bun propriu al tatalui (achizitionat inaintea casatoriei sau primit mostenire) atunci cotele sunt:
- mama 1/4 si dumneavoastra 3/4 din INTREG BUNUL.
Daca bunul a fost bun comun atunci cotele sunt:
- mama 5/8 si dumneavoastra 3/8 din INTREG BUNUL.
Va multumesc pentru raspunsul detaliat si prompt.
Fiecare administratie de cimitir,prin regulamentul de ordine interioara prevede concret cazurile in care locurile de inhumare pot fi instrainate
In cazul dv fiind vorba despre contract de concesiune loc de inhumare,dv nu detineti calitatea de proprietar asupra locului,respectiv nu puteti desfasura acte si actiuni cu scopul tranzactionarii locului de inhumare
Mai mult,cimitirul Serban Voda=Bellu ,este cimitir cu regim special,care nu permite instrainarea locurilor de inhumare decat in anumite conditii stricte
Nici mama dv nici dv nu puteti vinde locul d einhumare ,nu aveti calitatea de proprietar asupra locului de veci,ci acea de concesionar respectiv aveti dreptul de folosinta limitata conform limita prevazuta in contractul de concesiune
Aveti dreptul sa efectuati deshumarea ,dar fara a avea calitatea si dreptul de a vinde locul de veci